Bankovní účty kdekoli v EU ještě letos

Ještě v tomto roce by se Česká republika měla připojit ke směrnici Evropské unie, podle které si všichni spotřebitelé z EU budou moci otevřít základní platební účet v libovolném členském státě Unie.

Ještě v tomto roce by se Česká republika měla připojit ke směrnici Evropské unie, podle které si všichni spotřebitelé z EU budou moci otevřít základní platební účet v libovolném členském státě Unie. Ilustrační foto: Pixabay

Vládní novela zákona o platebním styku také zavádí jednotný postup při změně účtu a umožní porovnat cenu bankovních služeb.

Na základní platební účet by měl mít nárok každý spotřebitel legálně pobývající v EU, včetně spotřebitelů pobývajících v Unii přechodně. V některých státech EU mají totiž spotřebitelé dosud problém s přístupem k platebním účtům z důvodu omezujících kritérií, jako jsou například státní příslušnost, bydliště či minimální příjem.

Podle vyjádření Ministerstva financí v ČR problém s otevíráním platebních účtů ve větší míře zaznamenán nebyl, protože na trhu panuje díky nízkonákladovým bankám, které nabízejí spotřebitelům platební účty zdarma nebo za nízké ceny, velká konkurence. Přesto je povinností České republiky promítnout směrnici Evropské unie do svého právního řádu.

Novela počítá s tím, že v Česku budou základní platební účet spotřebitelům nabízet banky a zahraniční banky, které mají pobočku na území ČR.

Základním platebním účtem je takový účet, u kterého může spotřebitel alespoň vybrat hotovost a převádět a připisovat na něj peníze. Ve vládní novele se však povinnost umožnit otevírání účtu týká pouze fyzických osob. Podle vyjádření Ministerstva financí mají ustanovení sloužit k ochraně spotřebitele jako slabší smluvní strany. Z tohoto důvodu se navrhuje neaplikovat část zákona na podnikatelské účty, neboť podnikatele nelze považovat za slabší smluvní stranu.

Návrh dále počítá s tím, že banky budou nově povinny používat ve svých sazebnících a obchodních podmínkách jednotnou terminologii. Před uzavřením smlouvy o založení bankovního účtu budou také spotřebitelé dostávat standardizovaný dokument, v němž bude uveden výčet poplatků, které banka v souvislosti s platebním účtem požaduje. Díky tomu budou moci spotřebitelé snáze porovnávat jednotlivé nabídky.

EU schválila, že u transakcí prováděných debetními kartami bude strop nově činit 0,2 % z placené částky, u transakcí kreditními kartami 0,3 %. Strop se bude týkat přeshraničních i domácích plateb kartou. Omezení poplatků má přinést roční úsporu 730 miliónů eur (20 miliard Kč) spotřebitelům a šest miliard eur (163,6 miliardy Kč) obchodníkům. Malí obchodníci v Česku dosud při platbě kartou platí poplatek až několik procent.

Směrnice o platebním účtu by měla být do českého právního řádu zavedena podle EU do letošního 18. září a o mezibankovních poplatcích do června. Česká republika musí následně do dvanácti měsíců stanovit sankce za porušení nařízení a určit příslušné orgány, které budou oprávněny vykonávat dohled.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti

Rozhovor
V panelácích a činžácích žije většina Čechů. Některá místa jsou pěkná a domy jsou udržované, ale pro řadu lidí jsou noční můrou sousedé. Ti, kteří devastují společné prostory včetně jejich okolí a neplatí poplatky. Jejich vymáhání je marné, byť tyto lidé mají příjmy. Třeba od státu. A zákony pro správu bytových družstev jsou tak složité, že přibývá domů, kde se nenajde nikdo, kdo by to chtěl dělat. O tom všem v …
Rolovat nahoru