Banky a virus: Přijdou změny kladné i nepříjemné

Názor
Jak reagují banky na aktuální situaci a doporučení České národní banky (ČNB)? Virová krize bude mít na bankovní byznys řadu dopadů, banky ale zanikat nebudou. Stejně jako v případě jiných zásadních milníků v historii lidstva se i zjara roku 2020 zastavil svět. Zcela jistě se spousta věcí změní a výjimkou nebude ani bankovní trh. Můžeme říct, že i v této oblasti budeme mít novodobou historii před koronavirem a po koronaviru.
Virová krize bude mít na bankovní byznys řadu dopadů, banky ale zanikat nebudou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jsem přesvědčená, že je to velká šance změnit celý bankovní systém. Jeho současné nastavení totiž zdaleka není dobré, pružné, dynamické, přizpůsobivé a vstřícné ke klientům. Ve svém zamyšlení proto nabízím několik vizí, které by banky mohly brát jako tipy, jak se změnit a zlepšit.

Začněme ohlédnutím o pár měsíců zpět: ČNB postupně zvyšovala úrokové sazby a vydávala poměrně přísná doporučení, jimiž se banky řídily. Což zároveň vedlo k tomu, že méně klientů získalo hypoteční úvěr a lidé i podnikatelé se tak paradoxně zadlužovali ještě víc – financování skládali z několika dílků včetně hypotečního úvěru, spotřebitelského úvěru, nezřídka i kreditní karty a podobně. Tedy už před karanténou docela šílené věci.

A teď jsou lidé v potížích. Aby toho nebylo málo, ČNB vyhlašuje, že bude úrokové sazby snižovat, a pravidla pro získávání hypoték obecně doporučuje rozvolňovat.

PSALI JSME:
Hypotéky. Odložením splátek si lidé nepomohou

Centrální banka nenařizuje

Klíčové je tady ovšem slovo doporučuje. Od centrální banky totiž v žádném případě nejde o jakákoli nařízení. A to si právě řada lidí neuvědomuje a mate je to. Spousta lidí teď otálí s podpisem úvěrové smlouvy, protože čeká, že jim banka nabídne lepší úročení.

Nenabídne. Naopak. Banky se totiž chovají a budou chovat úplně opačně. Nemají pražádný důvod pravidla uvolňovat – tím by ubližovaly samy sobě.

Řada lidí totiž s příchodem virové krize přišla o příjmy buď úplně, nebo jim významně klesly. A žádají banky o odklady splátek.

Takže ač se ČNB snaží trh rozhýbat a dosáhnout toho, aby si lidé úvěry opět brali, banky nechtějí. Naopak mnohem víc a důkladněji prověřují žadatele, zkoumají jejich schopnost splácet a nechtějí je vysokými úvěry připravit o (téměř) všechny příjmy.

PSALI JSME:
Tuzemské banky prudce snižují úročení vkladů. Se snižováním úroků u hypoték tolik nespěchají

Příklad z vlastní zkušenosti: jeden náš klient v prosinci vyčerpal asi desetimilionovou hypotéku – a už v březnu žádal o odklad splátek. Podniká, ztratil všechny zakázky a nepracuje. A ještě pěkných pár měsíců asi nebude.

Proto jsou banky velice obezřetné a podle mě v tomto trendu budou pokračovat i po odeznění pandemie. Budou klienty mnohem víc prověřovat a budou nedůvěřivější než ještě před několika měsíci.

Maximum on-line, méně poboček

A jak se bankovní svět promění? Drtivá většina bank na současný stav vůbec nebyla připravena. Neumějí využívat práci z domova, schvalovací procesy se zpomalily. Nejlépe na tom jsou ty instituce, které mají nějakou platformu, na níž s klienty komunikují elektronicky.

A právě to je budoucnost. Mnohem méně se budou doručovat papírové dokumenty, ubude osobních schůzek. Smlouvy se budou posílat i podepisovat v nějaké obdobě datových schránek, elektronicky podepsané listiny budou stejně platné jako ty podepsané v bankách. Věřím, že to půjde a že to bude pozitivní efekt situace.

PSALI JSME:
Cestou fintech jdeme už roky, to slovo tehdy ještě ani neexistovalo, říká Daniel Döderlein z Auka

Tímto směrem se podle mě vydají i velké a tradiční bankovní domy – sice se z nich nestanou téměř výhradně on-line banky, na to jsou příliš velké a mají dlouhou historii – do bezkontaktního fungování se ale budou muset přesunout i ony.

Počítat bude nutné i se snižováním počtu pracovníků, část zaměstnanců bank o práci určitě přijde. Banky budou zavírat pobočky nejen ve velkých městech, ale také (možná především) v malých obcích – budou tak snižovat obrovské fixní náklady.

S tím souvisí jeden negativní dopad, který předvídám: Už dnes je nedostatek navrhovatelů, kteří sepisují úvěrové návrhy. A jestliže počet těchto odborníků dále klesne, nebudou se úvěry vyřizovat v řádu dnů a týdnů, ale spíše měsíců.

Naopak si nemyslím, že by kterákoli z našich bank zkrachovala. Pokud dokážou přechod k on-line fungování dotáhnout, zůstanou i ty nejtradičnější z tradičních. Změna spíš bude v tom, že si budou daleko pečlivěji hlídat a vybírat obory, v nichž klientům financování poskytnou – kvůli koronavirové krizi se jistě řada oborů ocitne na černé listině a ještě dlouho tam zůstane.

Autorka je spoluzakladatelka SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České banky byly loni nejziskovější v historii. I kvůli pasivitě klientů

Zavřít reklamu ×
  1. Pořád nějaké změny vyplňování formulářů samé kraviny ale vstřícnos žádná -jsem už starší a ty změny mne spíše odrazují než pomáhají -takže co bude ještě ????

    • No třeba Česká spořitelna se zasekla v čase, kdy ještě měla monopol,…. modernizace a online prostor je v dnešní době nutný. Banky živí spoustu nepotřebných lidí na přepážkách, plus provoz svých obřích budov.

  2. Tak tak!! změna se ještě ani neohřeje a již přichází další úroky žádné !! Na spoření zapomeňte !! Dobré pouze na správu běžného účtu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru