Banky by měly zrychlit zlevňování hypoték a firemních úvěrů. Základní úrokové sazby ČNB jsou opět nižší

Snižování základních úrokových sazeb nekončí. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém jednání ve čtvrtek opět přistoupila k jejich snížení o půl procentního bodu, tedy stejně jako minule. Dvoutýdenní repo sazba nově činí 4,75 procenta a dostala se tak po dlouhé době pod pětiprocentní hranici.
Česká národní banka na svém jednání opět přistoupila ke snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu, stejně jako minule. Ilustrační foto: faei.cz

Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na 5,75 procenta. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, se snížila na 3,75 procenta. Hypotéky a ostatní komerční úvěry pro lidi i firmy by tak měly co nejrychleji zlevnit.

Tuzemští centrální bankéři a bankéřky začali s postupným snižováním základních úrokových sazeb loni v prosinci. V Česku působící komerční banky na toto snižování zpočátku zareagovaly rychle snížením hypotečních sazeb. To ovlivnilo i celý realitní trh, který letos výrazně oživil. Bohužel ale postupem času zlevňování hypoték zpomalilo, až se fakticky zastavilo.

Zatímco dvoutýdenní repo sazba od začátku roku klesla o rovné dva procentní body z 6,75 v prosinci 2023, úroky u hypoték za tím výrazně zaostávají. Podle ukazatele Swiss Life Hypoindexu klesla průměrná nabídková sazby hypoték z lednových 5,96 procenta na 5,51 procenta platných na začátku června. Tedy o méně než půl procentního bodu.

Základní úrokové sazby centrální bankéři snižují čtyřikrát rychleji než klesají sazby hypoteční. Je proto na čase, aby se snižování základních úrokových sazeb promítlo do výše úvěrů u komerčních úvěrů mnohem více. Prospěje to zájemcům o bydlení, protože zvýší jeho dostupnost. Levnější úvěry pro podnikatele a firmy pak podpoří růst celé české ekonomiky.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB