Celkově mají domácnosti na bydlení vypůjčeno 1065,3 miliardy Kčzdroj: Pixabay.com

Banky poskytly úvěry za více než tři biliony korun

Objem bankovních úvěrů v české ekonomice ke konci února 2017 poprvé v historii přesáhl 3 biliony Kč. Vyplývá to ze statistických údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA). Banky celkově poskytly reálné ekonomice úvěry ve výši 3017,8 miliard korun, což je o 7,2 % více než před rokem. 

Domácnosti měly ke konci února načerpány úvěry v hodnotě 1342,1 mld. Kč, tedy o 8,2 % více než o rok dříve. Zájem domácností o nové úvěry byl během února vysoký, stejně jako v celém minulém roce. Nově načerpaly domácnosti úvěry za 39,6 mld. Kč – v meziročním srovnání o 13,5 % více.

Nové úvěry na bydlení ve výši 27,4 mld. Kč stouply o 18,9 %. Nová regulační opatření prozatím zájem o hypotéky neochlazují, testem jejich reálného efektu mohou být teprve dubnové údaje. Vysoký zájem domácností o nové hypotéky je tažen nízkými obavami ze ztráty zaměstnání, důvěrou v růst mezd a také očekáváním dalšího růstu cen nemovitostí. Celkově mají domácnosti na bydlení vypůjčeno 1065,3 miliardy Kč, což je o 9,2 % více než ke konci února 2016.

Zájem o spotřebitelské úvěry byl v kontextu vývoje posledních měsíců jen lehce nadprůměrný. Nově načerpaly domácnosti na spotřebu úvěry v hodnotě 9,1 mld. Kč, tedy o 5,2 % více než před rokem.

Úvěry v podnikové sféře dosáhly 990 miliard korun, s meziročním růstem o 5,9 %. Zájem podnikové sféry o nové úvěry byl v únoru velmi slabý. Nově načerpané úvěry ve výši 25,7 mld. Kč znamenají meziroční pokles o téměř 30 %.

Opatrnost podnikatelů je podle asociace způsobena sílícím napětím na trhu práce, růstem cen vedoucím k vyšším nákladům a také nejistotou spojenou s očekáváním konce kurzového závazku.  Dlouhodobě je evidentní vliv nerovnoměrného čerpání evropských dotací, které nejen rozkolísává průběh investičního cyklu, ale i zájem podniků o nové úvěry.

(red)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *