Banky postupně zelenají, ekologická hypotéka je výhodnější

Analýza
Stavebnictví produkuje 39 procent světových emisí oxidu uhličitého. Banky se přitom stále více orientují na půjčky, které zvýhodňují ekologické stavby – například hypotéky na energeticky šetrné bydlení.
Banky stále více zvýhodňují půjčky na ekologické stavby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Očekává se, že se investice ve stavebnictví do roku 2060 zdvojnásobí. „Aby ale tento obor mohl fungovat dlouhodobě, musí zezelenat. A není to jen o tom, že několik uvědomělých firem dobrovolně preferuje udržitelná řešení,“ řekla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.

„Do zeleného stavebnictví tlačí firmy stále intenzivněji i financující banky. Podle některých odhadů by už do roku 2025 mohla až polovina bankovních úvěrů ve stavebnictví směřovat jen na udržitelné budovy,“ dodala Kalvoda.

Ekologické stavebnictví

Rada pořádá pro odbornou veřejnost semináře, kde experti radí, jak firmy na udržitelnou budoucnost připravit. „V rámci snižování emisí uhlíku Evropa směřuje na členské země celou řadu regulací v mnoha oborech včetně financování. Výstavba a development se tak v dohledné době budou muset dít zeleně a firmy a jejich dodavatelé se na to musí připravit,“ konstatovala předsedkyně komise České bankovní asociace pro udržitelné finance Hana Kovářová.

PSALI JSME:
Pivovary začínají šetřit vodou a snižují emise uhlíku

V nadcházejícím finančním rámci EU v letech 2021 až 2027 půjdou ve všech evropských programech do udržitelnosti obrovské prostředky na investice, které bude třeba takzvaně dofinancovat. Banky se přitom zavázaly, že se na svou činnost budou dívat optikou požadavků na odpovědné podnikání, a i v rámci poskytování financí budou uplatňovat zásady udržitelnosti.

Budou tedy přicházet s nabídkou služeb a produktů, které mají směřovat jejich klienty k udržitelnosti. Podnikatelé tak budou moci získat zvýhodněné úvěry právě na financování projektů, které jsou šetrné k planetě.

Výhodnější hypotéka

Už dnes se přitom mnozí klienti bank mohou setkat s tím, že některé nabízené produkty bankovních domů jsou výhodnější v zelené variantě. Například Hypoteční banka nabízí Zelenou hypotéku, tedy zvýhodněné podmínky pro ty zájemce, jejichž stavba splní energetickou náročnost ve třídě A nebo B.

PSALI JSME:
Je čas zrušit socialistický diktát Bruselu

„Protože v posledních letech vnímáme velmi silný zájem našich klientů o energeticky úsporné domy, má podle nás stále větší význam zabývat se otázkou životního prostředí, šetrnou architekturou a zdroji obnovitelné energie. Chceme být bankou, která reaguje na pozitivní trendy a přání svých klientů. Proto umíme tyto zajímavé projekty nejen financovat, ale chceme je i finančně zvýhodnit. Díky Zelené hypotéce podpoříme všechny se zájmem investovat do ekologicky udržitelnějšího bydlení,“ oznámila banka, když před několika lety svůj nový produkt spouštěla.

Mezi výhody Zelené hypotéky patří například sleva na sazbě ve výši 0,1 procenta, sleva 20 procent na pojištění, přičemž pojištění od ČSOB Pojišťovny ochrání i solární panely, rekuperaci, tepelné čerpadlo a další moderní technologie pro úsporu energií. Banka rovněž za svého klienta podá Zástavní smlouvu na katastr a uhradí správní poplatek nebo poskytne 30procentní slevu na zhotovení energetického štítku.

PSALI JSME:
Na výběr nemáme: Zelený diktát z Bruselu zdraží byty i domy a sníží kvalitu bydlení

„A abyste měli jistotu, že se vejdete do rozpočtu svého zeleného projektu, nabídneme vám možnost získat až o 20 procent víc prostředků, než jste uvedli v rozpočtu při žádosti o hypotéku,“ uvádí Hypoteční banka.

Jednotná metodika

Udržitelnost stavebních a dalších ekologických projektů ale bude nezbytné prokázat jednotným způsobem. Banky by měly být schopny posoudit projekt z hlediska jeho dopadů na životní prostředí a klasifikovat ho v rámci takzvané taxonomie.

Typicky jde o renovace budov a už zmiňované projekty, které jsou spojeny se zvýšením energetických úspor. Aby projekty měly šanci získat výhodnější financování nebo nezanedbatelnou podporu z EU ve výši 30 až 60 procent investičních nákladů, musí jít o energeticky šetrné budovy. U novostaveb by měly dosahovat kategorie A, u renovací pak nejhůře C ze škály energetické náročnosti.

PSALI JSME:
Praha bude zelená a rozpočtově nezodpovědná

„Do budoucna lze nicméně očekávat, že nároky se budou dále zpřísňovat. U novostaveb by energetická náročnost měla být ještě o deset procent nižší, než u budov s téměř nulovou spotřebou, u renovací by cílem mělo být zvýšení úspory energie minimálně o třicet procent. Samozřejmostí u projektů pro zelené financování pak budou nabíjecí stanice, řízení energetické výkonnosti, solární panely na budovách, ale i negativní cíle, jako je stanovení limitů na spotřebu vody nebo vysoký podíl stavebního odpadu určený k recyklaci,“ řekl Filip Gregor, vedoucí sekce Odpovědné firmy v advokátní kanceláři Frank Bold.

Pokud firmy budou chtít získat na stavební projekty výhodné financování, potřebují informovat financující banky o cílech a budoucích dopadech projektů týkajících se klimatu a širších environmentálních dopadů včetně plánu nulových emisí, dopadů na spotřebu vody, budou muset být například schopny spočítat si svou uhlíkovou stopu.

A právě k tomu má sloužit evropská reforma reportování o udržitelnosti spolu s taxonomií, což je jednotný klasifikační systém, který zhodnotí aktivity z hlediska jejich příspěvku ke snižování skleníkových emisí. V České republice na to ovšem podle průzkumu Frank Bold zatím příliš připraveni nejsme.

PSALI JSME:
Americká administrativa správně odhadla investice do energeticky úsporných budov

Západ je napřed

Na základě dotazů mezi 300 evropskými korporacemi je připravenost na reportování o udržitelnosti daleko vyšší v západní Evropě. Cesta změny firemní kultury na zelenou přitom nemusí být dlouhá. O tom svědčí příklad CPI Property Group, která vydala za poslední roky již čtyři zelené dluhopisy za téměř dvě miliardy eur a tím se zařadila mezi top 20 evropských emitentů zelených dluhopisů.

„Financujeme a refinancujeme z nich certifikované nemovitosti v rámci systému BREEAM a LEED, projekty, které snižují energetickou spotřebu a uhlíkovou stopu, obnovitelné zdroje, ale třeba i organické zemědělství,“ vysvětlila Petra Hajná, Sustainability officer firmy.

Skupina si stanovila cíl do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů minimálně o 30 procent proti roku 1990, přičemž strategií skupiny je sladit své vize s klimatickými cíli Pařížské dohody.

PSALI JSME:
Zelené dluhopisy se nedaní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.