Banky: Stabilní zdroj příjmů, vysoká kapitálová vybavenost, dostatečná likvidita

Analýza
Bankovní sektor si prošel turbulentní dobou. Nervozitu odstartoval pád několika bank v USA, např. Silicon Valley Bank. Tento ústav, který financoval začínající firmy v Silicon Valley, měl slabou likviditu a velké ztráty z prodeje dluhopisového portfolia. Neustál run na banku a následně ho převzal regulátor.
Bankovní sektor si prošel turbulentní dobou. Nervozitu odstartoval pád několika bank v USA, např. Silicon Valley Bank. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně problémy se nevyhnuly ani evropským bankám. Konkrétně šlo o druhou největší švýcarskou banku Credit Suisse. Ta měla problémy již delší dobu. Týkaly se zejména investičního bankovnictví, kde zaznamenala obrovské ztráty.

Byla nucena navýšit kapitál vydáním nových akcií. Podobně jako v USA došlo k masivnímu odlivu klientů. Situaci dále zhoršilo prohlášení zástupce hlavního akcionáře, který striktně odmítl jakékoli další kapitálové injekce. Nakonec Credit Suisse za vládního dohledu převzala UBS.

PSALI JSME:
Credit Suisse je jen špička ledovce

Oba zmíněné případy mají společnou skutečnost, že bleskově zasáhli regulátoři. Ostatně s tím mají bohaté zkušenosti z minulé krize. Ujistili finanční trhy zejména o okamžité dodání případné likvidity. Podobně je i ČNB připravena okamžitě dodat trhu potřebnou likviditu.

V našich projekcích nečekáme, že by se podobné problémy mohly vyskytnout i u tuzemských bank. Je to mimo jiné dáno jiným modelem podnikání. České banky mají velmi konzervativní přístup.

Zjednodušeně řečeno, klienti uloží své prostředky a s těmito vklady banka z velké části dále podniká. Poměr úvěrů ke vkladům je u našich bank kolem 70 procent. To znamená, že objem vkladů je vyšší než poskytnutých úvěrů.

PSALI JSME:
Pád Silicon Valley Bank by neměl české banky fatálně poškodit

Navíc je většina poskytnutých úvěrů zajištěna zástavou. Například hypotéky tvoří mezi 40-50 procenty celkových poskytnutých úvěrů. Celkový počet zajištěných úvěrů bude ale ještě vyšší.

Ukázkou konzervativního byznys modelu českých bank je také například čistý úrokový výnos, který je primárně založen na příjmech z úvěrového portfolia. V případě tuzemských bank je podíl asi 72 procent celkových bankovních provozních výnosů. To je jeden z nejvyšších podílů v Evropě.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč dnes (ne)kupovat i banky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nvidia hvězdou letošního roku

Společnost Nvidia i nadále vyráží dech a zastínila ostatní jako jednoznačná hvězda roku 2023, která od začátku roku raketově vzrostla o úžasných více než 180 procent. Nechává Metu v prachu a s neuvěřitelným 119% …

České banky mají za loňský rok rekordní zisky

Zisk bank a spořitelen v Česku loni poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 miliard korun, když dosáhl úrovně 102,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB