Banky už nechtějí peníze

Přesnější titulek by zněl: Banky už nechtějí za peníze platit. Začala totiž druhá vlna snižování úrokových sazeb zejména na spořicích účtech a třetí nás s velkou pravděpodobností ještě čeká. Pochopitelná výmluva bankéřů, že Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu téměř na nulu, by neobstála, kdyby si finanční domy věděly rady s úsporami obyvatelstva. Konečně není tajemstvím, že stále půjčují peníze komerčním subjektům i za deset procent, takže víc přívětivosti ke spořitelům by bylo na místě.
Banky už nechtějí za peníze platit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Banky tu ovšem nejsou kvůli tomu, aby byly přívětivé. Doslova vrásky na čelech jejich předsedů a prezidentů musel nadělat fakt, že během pandemie si Češi naškudlili 55 miliard korun, naštěstí pro bankéře většinou na běžných (rozuměj neúročených) účtech. Banky se ve svých reklamách většinou chlubí nízkými sazbami hypoték, což jsou nejlépe zajištěné úvěry. Jinak lákají už jen na bábovku a kávu, protože zejména střadatelům nemají co jiného nabídnout.

Již první vlaštovky ukazují, že se banky chtějí zbavit hlavně těch, kteří u nich mají vysoké úspory. Equa bank, která na svém produktu nazvaném Max dávala v částce nad 500 tisíc korun jednoprocentní úrok, ho od července sníží na 0,3 procenta, když částku do 500 tisíc bude úročit 0,1 procenta.

Air Bank dokonce tvrdě oznámila, že zůstatek nad milion korun nebude od 10. srpna na spořicích účtech úročit vůbec. Částky od 250 tisíc budou bonusově zhodnoceny o 0,1 procenta. Ano, čtete dobře, opravdu jde podle e-mailu rozesílanému klientům Air Bank o bonusovou sazbu.

PSALI JSME:
Sazby spořicích účtů spadly. Některé banky se ale snaží

Air Bank se s tím opravdu nemaže, když vzkazuje spořitelům: „Pokud nesouhlasíte se změnou úrokových sazeb na spořicím účtu u zůstatků nad 1 mil. Kč, máte právo svou rámcovou smlouvu nebo sjednanou službu, které se tato změna týká, kdykoliv do 9. srpna 2020 bezúplatně a s okamžitou účinností vypovědět.“

Na mezibankovním trhu si banky mohou pořídit peníze se sazbou pod půl procenta, takže jejich snaha zbavit se vysokých vkladů nebo s nimi operovat za desetinu setiny je zřejmá. Pokud ponechávají u vkladů do 250 tisíc korun sazbu 0,6 procenta jako Air Bank nebo v případě Equa bank celé procento u vkladů do 200 tisíc (v obou případech jsou podmínkou platby kartou), je to jen snaha udržet si nebo získat klienty pro jiné služby, jako například „výhodné“ úvěry za 3,8 procenta. Zhodnocování úspor však mezi ziskové služby nepatří.

A tak pro spořitele zbývá jediná rada: Rozptýlit úspory po menších částkách do většího počtu bank.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Lidé v době nejistoty více preferují spoření do matrace

Zavřít reklamu ×
 1. fakt, že musím mít přehled o tom, kde a kolik mám peněz a o ta úložiště se i starat, se dá vyjádřit v procentech. a úrokové sazby na spořících účtech už jsou dávno pod tímto limitem. že banky nechtějí mé peníze? tak je nedostanou.

 2. Nejlepší bude všecky peníze vybrat. Banka ať si pak nějak poradí. Ty prachy tam kolikrát leží roky a banka na nich dobře vydělává (půjčuje je jiným klientům za solidní úroky). Teď si akorát banky vymyslely, že prostě budou mít větší zisk, takže se o výdělek z využívání našich peněz přestanou s námi dělit a budou si ho nechávat pro sebe. Nic jiného za tím není.

 3. Je za tím mnohem víc. Zjistěte si, kolik úvěru může banka uzavřít, když jim klient na účtu nechá 100tis… Velmi zajímavá informace. Pokud klienti budou ve velkém vybírat své peníze z bank, banky zavřou. Mají cca. 10% hotovosti z objemu vkladů 😀

 4. Tak ono mít dnes peníze na účtě je ta nejhorší varianta co s penězi udělat.
  Nejenže zdražování devalvuje hodnotu peněz, ale když půjde do tuhýho, tak lidi můžou o svý úspory přijít úplně.
  Za neúročení vkladů fackovat banky od rána do večera a vybrat si úspory a investovat.

  • No, to je sice pěkné, ale to investování také dnes není žádná „sranda“, pokud tomu nerozumíte. Je všude plno tzv. naháněčů, kteří sice slibují, že prý budou dobře investovat vaše peníze. Jo, VAŠE peníze – a z cizího krev neteče. No, otázkou je – pro koho dobře ? A potom se může stát, že budou ty vaše penízky fuč. My vám říkali, že je tu riziko ztráty ! No, to je mi platné jako mrtvému tatranka, že. Takže na to pozor !!! Velký oči …

  • Přemýšlím, že asi vyberu všechny úspory a dám si je někde „do štrozoku“. Kdoví co se bude dít v souvislosti s pandemií následky koronaviru. Ale hlavně – nemíním už dále „ŽIVIT“ a podporovat ze svého tyhle drzé a nenažrané banky – jednu horší než druhou ! Pokud není úrok alespoň na úrovni inflace, je to s prominutím na howno, doslova. Takže s bankami končím, do té doby, než začnou s klientem opět jednat slušně. A třeba se začnu zabývat výpůjčkami, klidně na hranici tzv. lichvy, to vynášet bude ! Ale mně osobně. Každý se musí starat sám, podle situace. Uvidíme …

 5. Proč mít na spořícím účtu sta tisíce??… Tam snad potrebuju jen pohotovostní rezervu… Část zhodnocovat třeba za 5% na střednědobem horizontu… Část na dlouhodobém…. Něco málo rizikového, s minimálními poplatky. A ta ráda na závěr…. Mít to u víc bank?… Nevim no…. ??

 6. U mě je psychologická hranice 0%. Jakmikle se dostaneme lehce do záporu, letím do banky a vybírám. Pak ať si trhnou haksnou. Dost, že již dobrou dekádu mi spoření ani pořádně nepokrývá tu oficiální přiznanou inflaci. Teď balancujem na hraně, kdy se ještě ne/vyplácí držet hotovost u sebe v sejfu. Pod nulou je pak už logicky lepší poslat banku do ánusu a zajistit uložení sám. Inflaci mi to sice nepokryje, ale to vlastně ani teď. Jako dávat prachy do banky a ještě jim za to platit? Za to aby si s těmi mými penězi ještě mohli volně disponovat, dávat půjčky a rejžovat zadara i na mých penězích? NASRAT! Jen být rychlejší než ostatní. On takovej menší run by těm šmejdům neškodil. Naučili by se, jak se má ke střadatelům chovat.

 7. A proč by to mělo bejt jinak již desítky! let fungují banky kde nejsou žádné poplatky a stejne hromady lidí mají účty u bank co je škubou nejen za každou transakci ale ještě jim platí měsíční paušáli no takový lidi si nic jinýho nezaslouží….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru