Banky v Česku vydělávají ročně desítky miliard. Na charitu a dobročinnost ale dávají jen „drobné“

Čistý zisk v tuzemsku působících bank a spořitelen podle statistiky České národní banky za první tři čtvrtletí loňského roku stoupl meziročně o téměř osm miliard korun na více než 70 mld. Kč. Zhruba polovina z těchto peněz ale odchází do zahraničí „matkám“ bank.
Nadační fond Pink Bubble podporuje děti a mladé lidi během onkologické léčby i následné rekonvalescence. Foto: Moneta Money Bank

Na charitu a dobročinnost ale v tuzemsku působící banky dávají jen „drobné“ v řádech statisíců až několika milionů korun, které si navíc – jako právnické osoby – mohou odečíst ze svého daňového základu. Nejedna banka či jiná finanční instituce k podpoře osob či organizací využívá nadací či nadačních fondů, které si samy založily. Jinými slovy – vytvořily si „daňově uznatelnou položku“ pod svou kontrolou.

Například podle zprávy ČTK z listopadu loňského roku vzrostl ČSOB, která je podle bilanční sumy jedničkou mezi bankami na českém trhu, meziročně kvartální čistý zisk z 11,5 miliard korun na 14,7 mld. Kč. Banka minulý týden informovala, že „platební Karty dobré vůle ČSOB pomohly v loňském roce částkou 3,3 milionu korun podpořit vybrané charitativní projekty a zlepšit životní situaci hendikepovaných osob“.

Karta dobré vůle funguje tak, že banka společně s karetní společností Mastercard posílá na pomoc hendikepovaným osobám 0,6 % z každé platby kartou, kterou jejich klienti zaplatí. S tím, že majitelé karet mohou sami přispět další částkou navíc. „Od roku 2014, kdy jsme projekt nastartovali, se podařilo shromáždit již 13,4 milionu korun, které posloužily dobrému účelu,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Otázkou je, zda je to částka, kterou se lze „chlubit“. Zejména ve vztahu mezi téměř 15miliardovýcm čistým kvartálním ziskem a zhruba 13 miliony korun na dobročinné účely za šest let. Jen za třetí kvartál loňského roku by si banka podle platné legislativy mohla ze svého daňového základu odečíst až deset procent věnovaných například na charitu.

Podobně je tomu i u dalších v tuzemsku působících bank. Například Moneta Money Bank v roce 2019 podpořila 33 neziskových organizací a jejich projekty částkou přes 1,8 milionu Kč. Hlavní roli zde na rozdíl od ČSOB nehráli klienti banky, nýbrž její zaměstnanci. Ti se totiž v rámci grantového programu na podporu potřebných mohou už od roku 1996 stát ambasadory jimi vybraných neziskovek, představit je bance a získat pro ně finance.

„Mezi úspěšnými žadateli o grant je například Nadační fond Pink Bubble, který podporuje děti a mladé lidi během onkologické léčby i následné rekonvalescence,“ vysvětlila tisková mluvčí banky Zuzana Filipová. Dodejme, že Moneta za první tři čtvrtletí loňského roku vykázala čistý zisk 3,1 miliardy korun.

Také Sberbank má svůj nadační fond Nadační fond Sberbank, který vloni částkou 795 100 Kč – v jeho šestileté historii je to zatím nejvyšší příspěvek – podpořil celkem 13 projektů. Počet žádostí o finanční příspěvek z grantového programu Nadačního fondu Sberbank podle Jana Hainze, člena jeho správní rady průběžně roste: „Na každém čtvrtletním jednání správní rada posuzuje desítky nových žádostí. „Nemalé prostředky do nadačního fondu kromě samotné banky věnovali i její zaměstnanci,“ sdělil Hainz naší redakci. Dodejme, že tuzemská Sberbank dosáhla za první tři čtvrtletí loňského roku rekordního čistého zisku po zdanění ve výši 494 miliony korun, který meziročně vzrostl o 97 %.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. míra

  „banky v česku vydělávají desítky miliard ročně“
  Nezbývá, než poděkovat Miloši Zemanovi, že banky v roce 2001 za hubičku prodal! DĚKUJEME EMANE!!!!!!!!!!!!

 2. ja jaa

  Dvě kacířské otázky:
  kam doopravdy jdou ty peníze – jdou-li opravdu. Na vyvolávání nepokojů v Tibetu/co ta vlajka/?
  K tomu prodeji – co když to udělal proto, aby ty peníze nezmizely v nenávratnu -. jak se zadařilo modroftačím Klausovým „ekonomům“ s národním pokladem. A nikdo nebyl dodnes potrestán.

 3. Ro Rohl

  Však nikdo vám vy jelita nebrání nakoupit na burze akcie komerčky, monety nebo spořitelny a dividendy, které vám vyplatí dát na charitu. Ale to neuděláte, protože chcete aby na charitu přispíval ten druhý. Vy sami nedáte. Pokrytci.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB