BASF prožívá náročné časy. Koncern hlásí pokles příjmů

Německý chemický koncern BASF informoval o svých hospodářských výsledcích za rok 2018. V loňském roce společnost evidovala tržby ve výši 62,7 miliard eur, což ve srovnání s předchozím rokem představuje pouze dvouprocentní růst.
Hlavním důvodem nižších objemů prodeje v divizi Performance Products a Chemicals byla odstávka výroby v citralové továrně v Ludwigshafenu, která se znovu spustila ve druhém kvartálu. Segment Chemicals negativně ovlivnila nízká hladina vody v řece Rýn. Foto: Pixabay

Společnosti se podařilo dosáhnout EBIT před započtením mimořádných položek v hodnotě 6 miliard eur (meziroční pokles o 20 %), EBITDA pak 9,2 miliard eur (pokles o 12 %). Výnos na akcii klesl z předchozích 6,62 eur na 5,12 eur.

„BASF chce zvýšit hodnotu dividendy i v těchto náročných časech. Na výroční valné hromadě proto navrhneme její výši na 3,2 eura na akcii, což je o 0,1 eura vyšší než v předchozím roce. Podíl BASF by tak měl nabídnout atraktivní dividendový výnos ve výši 5,3 %, a to na základě ceny akcií z konce roku 2018,“ uvedl Martin Brudermüller, předseda představenstva společnosti.

PSALI JSME:
Společnost Bayer propustí 12 tisíc zaměstnanců

Hodnota EBIT před započítáním mimořádných položek poklesla na 6,4 miliardy eur oproti předchozím 7,6 miliardám. Tento pokles způsobil zejména negativní vývoj v divizi Chemicals, který představoval přibližně dvě třetiny celkového poklesu příjmů. Negativní vliv měla nepochybně i nevhodně načasovaná srpnová akvizice společnosti Bayer. Hlavně kvůli akvizicím dosáhly mimořádné položky hodnoty mínus 320 milionů eur oproti mínus 58 milionům eur v roce 2017.

„Loňský obrat společnosti BASF v České republice skončil na úrovni 612 milionů eur. Globální zpomalení v automobilovém průmyslu naopak negativně zasáhlo náš automobilový segment. Zde došlo zejména k propadu dodávek automobilových katalyzátorů,“ okomentoval výsledky koncernu v ČR jednatel tuzemské BASF Filip Dvořák.

PSALI JSME:
Českému průmyslu začíná docházet dech. Ohrožuje ho útlum v Německu

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Boehringer Ingelheim roste a investuje

Výzkumně zaměřená farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim uzavřela rok 2018 s obratem 17,5 miliardy eur. Po očištění o vlivy měn a jednorázové vlivy vzniklé v důsledku výměny aktiv se společností Sanofi v roce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru