BASF prožívá náročné časy. Koncern hlásí pokles příjmů

Německý chemický koncern BASF informoval o svých hospodářských výsledcích za rok 2018. V loňském roce společnost evidovala tržby ve výši 62,7 miliard eur, což ve srovnání s předchozím rokem představuje pouze dvouprocentní růst.
Hlavním důvodem nižších objemů prodeje v divizi Performance Products a Chemicals byla odstávka výroby v citralové továrně v Ludwigshafenu, která se znovu spustila ve druhém kvartálu. Segment Chemicals negativně ovlivnila nízká hladina vody v řece Rýn. Foto: Pixabay

Společnosti se podařilo dosáhnout EBIT před započtením mimořádných položek v hodnotě 6 miliard eur (meziroční pokles o 20 %), EBITDA pak 9,2 miliard eur (pokles o 12 %). Výnos na akcii klesl z předchozích 6,62 eur na 5,12 eur.

„BASF chce zvýšit hodnotu dividendy i v těchto náročných časech. Na výroční valné hromadě proto navrhneme její výši na 3,2 eura na akcii, což je o 0,1 eura vyšší než v předchozím roce. Podíl BASF by tak měl nabídnout atraktivní dividendový výnos ve výši 5,3 %, a to na základě ceny akcií z konce roku 2018,“ uvedl Martin Brudermüller, předseda představenstva společnosti.

PSALI JSME:
Společnost Bayer propustí 12 tisíc zaměstnanců

Hodnota EBIT před započítáním mimořádných položek poklesla na 6,4 miliardy eur oproti předchozím 7,6 miliardám. Tento pokles způsobil zejména negativní vývoj v divizi Chemicals, který představoval přibližně dvě třetiny celkového poklesu příjmů. Negativní vliv měla nepochybně i nevhodně načasovaná srpnová akvizice společnosti Bayer. Hlavně kvůli akvizicím dosáhly mimořádné položky hodnoty mínus 320 milionů eur oproti mínus 58 milionům eur v roce 2017.

„Loňský obrat společnosti BASF v České republice skončil na úrovni 612 milionů eur. Globální zpomalení v automobilovém průmyslu naopak negativně zasáhlo náš automobilový segment. Zde došlo zejména k propadu dodávek automobilových katalyzátorů,“ okomentoval výsledky koncernu v ČR jednatel tuzemské BASF Filip Dvořák.

PSALI JSME:
Českému průmyslu začíná docházet dech. Ohrožuje ho útlum v Německu

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru