Benzín a nafta v příštím týdnu zlevní

Ceny pohonných hmot se drží na nejvyšších úrovních od loňského března. Benzin v uplynulém týdnu dál zdražil, nafta nepatrně zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,45 koruny, před týdnem byl o 11 haléřů levnější. Nafta zlevnila o dva haléře, za litr teď řidiči dají průměrně 29,55 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Cenu ropy Brent drží nahoře omezená těžba kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem a také vyhlídky globálního ekonomického zotavení. Ilustrační foto: Pixabay.com

V příštích sedmi dnech cena pohonných hmot mírně klesne, a to nejen v případě nafty, ale i benzínu. Pokles bude do deseti haléřů na litr. V minulém týdnu nafta zlevňovala, zatímco benzín zdražoval, neboť s koncem zimní sezóny v jarních měsících tradičně ochlazuje poptávka po topné naftě.

Příčinou očekávaného zlevnění pohonných hmot v ČR je vzhledem ke stagnaci cen ropy v uplynulých týdnech hlavně vývoj kursu koruny k dolaru. Česká měna od začátku dubna zpevnila vůči té americké poměrně výrazně, z úrovně nad 22,30 až na hodnotu pod 21,65. Toto zpevnění tuzemské čerpací stanice do svých cen ještě teprve plně započítají.

Cena ropy Brent se drží blízko svého maxima za celé období od přelomu let 2019 a 2020. Nahoře ji drží omezená těžba kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem a také vyhlídky globálního ekonomického zotavení v důsledku postupné vakcinace.

PSALI JSME:
Růst cen pohonných hmot žene inflaci nad odhad centrální banky

Výraznějšímu nárůstu cen ropy ovšem brání nervozita ohledně rychlosti zotavení. Na asijské akciové trhy včera nepříznivě dolehla zpráva, že generální tajemník japonské vládní strany prvně připustil možnost zrušení letošních olympijských her.

Ty se přitom původně měly konat loni, avšak kvůli pandemii byly přesunuty právě na letošek. Japonsko zaostává v ekonomickém zotavení kvůli zpoždění s vakcinací. Například město Ósaka nyní zaznamenává rekordní denní počet nově nakažených.

Japonsko, stejně jako další významné asijské ekonomiky patří ke klíčovým světovým dovozcům ropy. Pomalejší ekonomické zotavování asijských zemí by mohlo zásadně ochladit globální poptávku po ropě a vytvořit silný tlak na její cenový pokles.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odložení olympiády vyjde Japonce na zhruba šest miliard dolarů, japonská měna mírně oslabuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB