Benzín během pátku zdražil nejvýrazněji od roku 2010

Názor
Průměrná cena benzínu Natural 95 v ČR v pátek ze dne na den vyskočila o takřka 40 haléřů na litr. Zatímco ještě ve čtvrtek litr benzínu vyšel na 37,48 koruny, v pátek už to bylo 37,87 koruny. Přes noc tak litr benzínu podražil o 39 haléřů na litr.
Motoristé v ČR musí počítat s tím, že už o tomto víkendu ceny pohonných hmot dále citelně narostou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výraznější zdražení „přes noc“ zaznamenal benzín naposledy 7. prosince 2010, vyplývá z dat CCS. Nafta v pátek podražila dokonce ještě výrazněji než benzín, o 41 haléřů na litr na 36,86 koruny litr. V jejím případě však jde o nejvýraznější jednodenní zdražení jen za období od začátku dubna 2021, kdy nastal mimořádný výkyv v její ceně.

Důvodem dramatického zdražování pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světových trzích a také oslabení koruny. Oboje bezprostředně nastává či sílí v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Korunová cena barelu ropy Brent v týdnu vyskočila až na takřka 2400 korun, skoro nejvíce v historii.

Motoristé v ČR musí počítat s tím, že už o tomto víkendu ceny pohonných hmot dále citelně narostou, nad 38 korun v případě benzínu a nad 37 korun v případě nafty, a budou se rychle blížit úrovním kolem 40 korun za litr.

PSALI JSME:
Benzín v příštím týdnu zdraží nad 38 korun za litr

Pokud se válka na Ukrajině rychle nezklidní, což je málo pravděpodobné, úrovní kolem 40 korun za litr pohonné hmoty dosáhnou už během března. Řidiči v ČR se však zatím nemusí obávat výpadku v zásobování palivy.

Produktovody – na plyn či ropu – vedoucí z Ruska přes ukrajinské území stále běžně fungují, nejsou hlášeny jakékoli zásadnější problémy.

Ropa ve světě zdražuje nikoli kvůli ochromení ruských dodávek, ale kvůli obavě, že tyto dodávky ochromí buď sankce, nebo válečný útok, nebo oboje naráz. K ničemu takovému ale zatím nedochází, byť sankcionování ruské ropy alespoň ze strany Západu už může být otázkou příštího týdne.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Více než sankce škodí Rusku levná ropa

Zavřít reklamu ×
  1. No ve čtvrtek jedu kolem benzínky a benzín 37,7 v pátek už 39,5. Masakr jako. Jsem zvedavej kde se to až zastaví. A jestli to půjde vůbec někdy dolů.

  2. To je dobrá zpráva.České silnice jsou velmi přetížené provozem neuvěřitelného množství aut a benzín i nafta by mohla stát aspoň 50 kč……Pamatuji před lety kdy cena benzínu byla 38 kč a aut na cestách hodně ubylo. Rád bych zažil znovu ten minimální provoz na cestách.Já jezdím na LPG a cena tohoto paliva je stále ideální.Ani 20 kč za LPG by nebyla žádná hrůza…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.