Benzín citelně zdražuje, letos čtyřikrát výrazněji než nafta

Názor
Ropa Brent se obchoduje za takřka 56 dolarů za barel, tedy za prakticky nejvíce za poslední takřka rok, za celé období od propuknutí koronavirové pandemie. Čeští řidiči se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot.
Od začátku letošního roku benzín zdražil o 17 haléřů na litr, nafta naopak zlevnila o dvacet haléřů na litr. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ty už v uplynulém týdnu poměrně citelně zdražovaly. Benzín Natural 95 stojí o dvacet haléřů více než před týdnem, když jeden jeho litr vyjde na 28,12 koruny, zatímco cena nafty stoupla o pět haléřů a činí nyní 27,28 koruny.

Od začátku letošního roku benzín zdražil o 17 haléřů na litr, nafta naopak zlevnila o dvacet haléřů na litr. Zlevňování nafty je způsobeno tím, že prodejci pohonných hmot postupně do své cenové kalkulace zahrnují snížení spotřební daně z motorové nafty o jednu korunu na litr, k němuž došlo k 1. lednu.

Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu tedy konečně zohlednily letošní citelné zdražení ropy, jen za letošní rok bezmála desetiprocentní, jehož klíčovým důvodem jsou dodatečné škrty v těžbě, k nimž se v měsících únoru a březnu uchýlí Saúdská Arábie. Ropy tak na světovém trhu bude méně, což je klíčový motiv aktuálního růstu její ceny k takřka ročnímu maximu.

PSALI JSME:
Ropa zdražuje na jedenáctiměsíční maxima, zdraží benzín i nafta

Tuzemští řidiči se tak musí v nadcházejícím týdnu připravit na růst cen benzínu a nafty, v rozsahu kolem patnácti haléřů v případě benzínu a pěti haléřů v případě nafty. Cenu nafty bude tlačit dolů zmíněné snížení spotřební daně na ni, které je součástí loni schváleného daňového balíčku. Benzín tak ve výsledku v příštích týdnech zdraží na 28,50 koruny za litr, zatímco nafta na 27,50 koruny za litr.

Růst ceny ropy dále podpoří růst poptávky po palivech ve Spojených státech, jejž podnítí vyhlížené kroky nové americké administrativy prezidenta Joea Bidena. Přes Spojené státy se totiž přelije takzvaná „modrá vlna“ – demokraté současně ovládnou Bílý dům, Sněmovnu reprezentantů i Senát.

Prezidenta Bidena tak nebude nic svazovat v prosazování svého programu. Senát v rukou demokratů také znamená, že Kongres spíše prosadí další rozpočtová opatření na podporu ekonomiky. Minulý týden už Biden oznámil balík v objemu 1,9 bilionu dolarů, z něhož se mají financovat přímé podpůrné platby americkým domácnostem a také například distribuce vakcíny.

PSALI JSME:
Biden oslabí dolar, zlevní Čechům benzín i elektroniku

To ovšem ve výsledku značí dodatečný růst zadlužení USA a nutnost půjčit si prostřednictvím dluhopisů další peníze. Vyhlížená vyšší emise dluhopisů tak stlačuje jejich cenu, což jde ruku v ruce právě se zvýšením jejich výnosu. Vyhlížený růst zadlužení USA současně vytváří tlak na další oslabování dolaru.

Dodatečný rozpočtový balík opatření Bidenovy administrativy tlačí a potlačí cenu ropy výše. Balík opatření totiž zvýší ekonomickou aktivitu v USA, byť na dluh, takže právě stoupne poptávka po palivech a ropných produktech.

Oslabení dolaru vůči koruně nebude tak citelné, aby ve světle saúdských škrtů nebo vyhlídky na další rozpočtový balík v USA zabránilo růstu cen pohonných hmot v ČR. Ty by však ani tak neměly zdražit nad úroveň 30 korun za litr, neboť je bude nadále tlačit dolů pandemická situace a karanténní uzavírky či omezení jednotlivých ekonomik ve světě.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americký dolar našel nového pomocníka v averzi k riziku

Zavřít reklamu ×
  1. Cirkus zvaný koronavirus bude muset někdo zaplatit a Babiš to rozhodně nebude! Další zdražení bude u potravin,nemovitostí……………

    • Milí Michale! Sleduji tady ty tvoje žvásty už delší dobu a musím ti teda už něco odepsat. Můj příbuzný a pár kamarádů mají na svém účtě hodně přes 50 mil. kč a na tyto diskuze nechodí nikdo….Jejich život je sledovat kurz akcíí a kde budou na co vypsány dotace. Pokud ti někdo skočil na tvé imaginární bohatství co nemáš tak je hlupák. Jinak,jak píšeš žes nikdy nepracoval,tak můj bratranec pracoval po škole pouze 8 měsíců a od té doby je doma.Obchoduje s pozemky a před rokem prodal halu co koupil před 20 lety za 2 miliony nyní za 70 mil. kč.Tyto aktivity na ušmudlaných diskuzích opravdové boháče nezajímají!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru