Benzín i nafta v Česku rychle zlevňují, koruna je nejslabší od roku 2017

Názor
Ceny pohonných hmot v Česku rychle klesají. Přitom před sebou mají další propad. Benzín Natural 95 se včera u českých čerpacích stanic prodával průměrně za 30,61 koruny za litr, nejlevněji od loňského března. Za uplynulý týden zlevnil litr benzín o takřka 70 haléřů. V podobném rozsahu zlevnil také litr nafty, který se nyní prodává průměrně za 30,18 korun, tedy nejlevněji od dubna 2018.
Benzín i nafta v Česku rychle zlevňují. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V nadcházejícím týdnu klesne průměrná cena jak benzínu, tak nafty poprvé od léta 2017 pod úroveň třiceti korun za litr. Čerpací stanice v ČR totiž ve svých cenících dosud plně nezohlednily prudký pád cen ropy, k němuž došlo se začátkem obchodování v uplynulém týdnu.

O minulém víkendu totiž Saúdská Arábie v kontextu vývoje kolem koronaviru zahájila agresivní cenovou válku, namířenou zejména proti Rusku. Rijád zaplaví světový trh ropou, takže v důsledku v pondělí klesla cena ropy nejstrměji od začátku války v Perském zálivu roku 1991.

Pokles cen pohonných hmot v ČR však nebude zcela odpovídat prudkému zlevnění ropy, která se před víkendem prodávala o zhruba patnáct dolarů na barel levněji než ještě na začátku března. Citelně totiž oslabuje také česká měna. Skutečnost, že koruna vůči dolaru výrazně ztrácí, znamená, že za jiných stejných okolností stoupá korunová cena barelu ropy, takže v reálu vzniká tlak, který pokles cen pohonných hmot v ČR tlumí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot padají. A ještě zrychlí kvůli zákazu cest Evropanů do USA

×
  1. Proč to omezení je jenom pro někoho říkalo se všem stejně -ale někdo může a ostatní ne samé vyjímky když se neco nařídí.Takle tímto spůsobem to nebude dobré a říkat rouška je k ničemu a učit nás že si špatně myjeme ruce a nakonec se ty roušky budou muset používat to o něče svědčí a ten Prymula nebude asi tak dobrej co ???

  2. Dobrý den.
    Ropa zlevňuje již minimálně dva měsíce a dost výrazně. Ovšem čerpačka benzina v Poličce nafta verva dnes 33,40. Za min. dva měsíce sleva 0,30 hal. Úplně směšné zlevnění!!! Tak na co se čeká?Každý si může utvořit svůj názor na zmíněný propad cen ropy. Osobně tohle nepovažuji za adekvátní posun cen směrem dolů v ČŘ.

  3. Starou belu,lžete !! Naopak,začínají podle stupně paniky,kterou vyvolala media-citelně ZDRAŽOVAT !!!

  4. Tak už jen oslabit korunu na 35 kč/eur a můžeme vesele přejít na euro. Akorát nám trochu provětrají bankovní konta.Mafie jako Janoušek a další mají konta už dávno ve Švýcarsku v eurech.Zas jen odrbat obyčejné lidi.

  5. Ani jsem si nevšimnul. že se zlevnila nafta a benzin kromě ONO tam je nafta za 24,50 a natural 95 za 23,90 a to od 20.3.2020 a u nás BEZINA JAROMĚŘ nafta = 31.50 a natural = 31,90 NO DOPRODÁVÁME PŘECE STARÉ ZÁSOBY !!
    Jaroslav

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn

Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru