Benzín i nafta v Česku stojí poprvé více než 40 korun za litr

Názor
Průměrná cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic je nejvyšší v historii. Vůbec poprvé stojí jak benzín, tak nafta celorepublikově průměrně přes 40 korun za litr. Vyplývá to z dnešních dat společnosti CCS.
Motoristé v ČR musí počítat s tím, že ceny pohonných hmot budou dramaticky růst i v příštích dnech. Ilustrační foto: Benzina

Litr benzínu Natural 95 se podle nich včera celorepublikově prodával průměrně za 40,40 koruny. Už včera byl benzín o skoro dvě koruny na litr dražší v porovnání s rekordní cenou z doby před invazí. Na dějinném maximu byla včera také cena nafty.

Litr nafty se prodával za 40,39. Zdražování pohonných hmot navíc probíhá historicky zřejmě nejvýraznějším tempem. Za jediný den totiž benzín zdražil o více než korunu na litr a nafta přidala dokonce více než 1,60 koruny na litr.

Důvodem dramatického zdražování pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světových trzích a také citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje bezprostředně nastává či sílí v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Korunová cena barelu ropy Brent včera vyskočila až na více než 2700 korun, nejvíce v historii, jak plyne z dat Bloombergu.

PSALI JSME:
Cena ropy stoupá ke 120 dolarům za barel, koruna oslabuje vůči euru

Tato cena zohledňuje jak růst dolarové ceny barelu Brentu, jež včera odpovídala mnohaletému maximu takřka 120 dolarů, tak i oslabování koruny vůči dolaru. Koruna předevčírem proti dolaru oslabila nad úroveň 23,00, a to poprvé od přelomu října a listopadu 2020, kdy vrcholila tehdejší vlna covidové pandemie.

Motoristé v ČR musí počítat s tím, že ceny pohonných hmot budou dramaticky růst i v příštích dnech. Pohonné hmoty v ČR od invaze Ruska na Ukrajinu v minulém týdnu zdražují nebývale citelným tempem, denně v rozsahu kolem 50 až 60 haléřů. Toto již tak rychlé tempo však snadno může ještě akcelerovat.

A to zejména v tom případě, že Rusko v rámci odvety za víkendové sankce Západu omezí své dodávky plynu či ropy do Evropy, případně na ně Západ uvede embargo. Zrychlení růstu cen by nastalo také v případě dobytí Kyjeva ruskými vojsky, které by zřejmě znamenalo určitý zlom v ukrajinské válce a korunu by oslabilo ještě výrazněji než doposud.

PSALI JSME:
Česko zažívá „ropný šok“

V případě pokračujícího omezení dodávek ruské ropy na světové trhy je třeba letos počítat s tím, že cena barelu ropy Brent vyskočí na 185 dolarů, plyne z včera zveřejněné analytické zprávy největší americké banky JP Morgan. Ruská ropa zatím není sankcionována, avšak obchodníci s ropou ji nemohou prodat ani při rekordní slevě.

Možní odběratelé se totiž obávají, že sankcionována nakonec bude. Zhruba 66 procent ruské ropy tak nyní prakticky nelze prodat – trh s ní zamrzl, plyne dále ze zmíněné zprávy JP Morgan. Pokud nadále zůstanou dvě třetiny ruské ropy mimo trh, zdraží barel Brentu na oněch 185 dolarů. To by při průměrném kursu 24 korun za dolar znamenalo, že cena benzínu a nafty se letos v ČR vyšplhá k úrovním kolem 60 korun za litr.

Pokud by byla ruská ropa z trhu vypuzena zcela, pohonné hmoty v Česku se pak budou prodávat průměrně dokonce za ceny kolem 65 dolarů za barel. Je ale pravděpodobné, že česká vláda by se do té doby uchýlila k opatřením vedoucím k utlumení cenového nárůstu, například k přechodnému snížení sazby daně z přidané hodnoty z pohonných hmot nebo k redukci spotřební daně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena benzínu i nafty v ČR je nejvyšší v historii

Zavřít reklamu ×
  1. Nevidím v takové ceně žádný problém. Už před několika lety byl benzín 38 kč a to byly výplaty a důchody menší…….Až bude benzín za 60 kč tak potom má smysl psát o vysokých cenách.

  2. Ropy i plynu z Ruska proudí bez přestání dost, takže kdo to furt zdražuje? Patrně to budou spekulanti z investičních korporací se skrytými vlastníky, pocházející z USA, jako je Black rock, Wanguard apod. Ti už v EU prodražili i tzv. emisní povolenky. Mně to připadá, že Evropu, jako nepohodlnou konkurenci chce ekonomicky zničit její vlastní zámořský spojenec a evidentně se mu to daří.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.