Benzín i nafta v Česku v srpnu zlevní. Řidiči budou profitovat z hrozby měnové války

Názor
V uplynulém týdnu ceny pohonných hmot v ČR jen velmi nepatrně klesly. Benzín zlevnil o tři haléře na litr a prodává se nyní v průměru za 32,86 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o haléř na cenu 31,98 koruny za litr. Ceny pohonných hmot jsou v uplynulých týdnech „nejstojatější“ v tomto roce. Za poslední měsíc se změnily jen minimálně, benzín zlevnil o šestnáct haléřů na litr, nafta pak o třináct. Pohonné hmoty se prodávají v souhrnu nejlevněji od letošního dubna.
Benzín i nafta v Česku v srpnu zlevní. Řidiči budou profitovat z hrozby měnové války. Foto: Depositphotos.com

Řidiči se zdražování obávat nemusí. Může za to překotný vývoj na světových trzích v uplynulých dnech. Houstnoucí strach mezinárodních investorů z táhlé nejen obchodní, ale také měnové války mezi Spojenými státy a Čínou je vede k přeskupování investic. Zbavují se těch rizikovějších, investují naopak do takzvaných bezpečných útočišť. Ropa je obětí tohoto jejich jednání. Její cena se včera propadla nejníže od počátku letošního roku.

Propad cen ropy znervózňuje v prvé řadě Rijád. Představitelé Saúdské Arábie se nyní snaží urgentně zmobilizovat další světově významné těžaře ropy, aby společně zakročili. Rozhodně nelze vyloučit, že alespoň někteří těžaři budou usilovat o další škrty v ropné produkci. A to navzdory tomu, že současné limity mají platit až do roku 2020. Klíčoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem by se měli setkat v září v Abú Zabí.

Zlevňování pohonných hmot v ČR sice částečně brání poměrně slabá úroveň koruny vůči dolaru, avšak pokud se rychle a nečekaně nerozjasní světový ekonomický výhled či pokud těžaři překvapivě hbitě nezasáhnou ve prospěch vyšších cen ropy, lze výraznější zlevňování pohonných hmot v ČR čekat ještě během měsíce srpna. V příštím týdnu pohonné hmoty v ČR zlevní zhruba o pět haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět se bojí krize. Výnosy z vládních dluhopisů padají

×
  1. tenhle clanek je pracovni zmetek – autor by radeji mel jit okopavat brambory a tim by byl pro svet alespon trosicku uzitecny

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pátek ve znamení evropských makro dat

V Evropě bylo včera zveřejněno velké množství makroekonomických dat. Ty se týkaly finálních čísel vývoje hrubého domácího produktu (HDP) v 1. čtvrtletí letošního roku a také prvních odhadů květnové inflace.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru