Benzín i nafta zase zdražily a zdraží ještě víc. Může za to Washington, Rijád a Moskva

Názor
Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu opět zdražily, avšak v menším rozsahu než v týdnech předchozích. Benzín Natural 95 v posledních sedmi dnech zdražil o šest haléřů na 30,75 koruny za litr. Cena nafty stoupla o čtyři haléře na 31,47 koruny za litr.
Pohonné hmoty budou dále zdražovat, ale jen mírně. Foto: FAEI.cz

Zmírňování zdražování pohonných hmot však tentokrát nepředznamenává zvrat trendu. Jak benzín, tak nafta budou v Česku zdražovat i nadále. Důvodem je pokračující vzestup cen ropy na světových trzích. Například severomořská ropa Brent jen letos podražila o více než 27 procent a nyní se prodává za nejvyšší cenu od loňského listopadu.

Bezprostředním důvodem zdražení ropy je nejrapidnější pokles amerických zásob této suroviny od loňského července. Americký ropný export je blízko svého historického maxima, zatímco dovoz ze Saúdské Arábie citelně poklesl a dodávky z Venezuely do USA zcela ustaly.

Pokles zásob USA umocňuje mezi obchodníky s ropou obavy z poklesu celosvětově nabídky suroviny, což právě žene ropné ceny vzhůru. Ve směru poklesu nabídky ropy už delší dobu působí americké sankce namířené proti právě Venezuele, ale také Íránu. Značnou roli ale hraje zejména loňské rozhodnutí kartelu OPEC a dalších významných těžařů v čele s Ruskem omezit těžbu ropy, které se nyní na trhu naplno projevuje.

PSALI JSME:
Cena ropy roste. Řidiči se musí připravit na zdražování pohonných hmot

Nelze však očekávat jakkoli dramatičtější nárůst cen ropy. Jestliže se zmíněná ropa Brent prodává nyní za 68,50 dolaru za barel, je obtížné si představit, že by v dohledné době překonala cenovou úroveň 75 dolarů za barel. Nedostane se tedy ani na dohled svého loňského, mnohaletého maxima, tedy nad úroveň 86 dolarů za barel.

Americké ropné zásoby jsou i přes svůj zmíněný pokles, který byl znatelnější, než jaký trh předpokládal, stále nad úrovní svého pětiletého průměru. Spojené státy totiž stále navyšují těžbu své vlastní, břidličné ropy, čímž do značné míry vyvažují popsané omezování nabídky suroviny kvůli sankcím a krokům kartelu OPEC.

To je dobrá zpráva pro české řidiče. Pohonné hmoty sice budou dále zdražovat, ale jen mírně. V příštím týdnu pohonné hmoty v ČR zdraží opět v rozsahu od pěti do deseti haléřů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německé papíry často maskují, že ojetina křižovala Balkán nebo jih Evropy

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru