Benzín je nejlevnější od začátku invaze. Zlevňování pohonných hmot nekončí

Názor
Benzin je v Česku nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v průměru stojí 37,56 koruny za litr. Zlevňuje také nafta. Její průměrná cena 43,01 koruny za litr je nejnižší za posledních pět týdnů. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Pohonné hmoty v Česku zlevňují zhruba od začátku července, s výjimkou konce prázdnin.
Benzin je v Česku nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v průměru stojí 37,56 koruny za litr. Ilustrační foto: Pixabay.com

V příštím týdnu pohonné hmoty zlevní zhruba o 50 haléřů na litr, kvůli pokračujícímu zlevňování ropy. Nebývalá je ovšem šíře rozevření nůžek mezi cenou nafty a cenou benzínu. Rozdíl přesahuje 5,40 koruny na litr, což představuje historicky zcela mimořádné rozpětí.

Důvodem je blížící se zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů, včetně právě dieselových paliv. To vstoupí v platnost na přelomu roku. Vyhlídka na embargo již nyní nutí dodavatele hledat alternativy, nezřídka dražší. Dochází také k předzásobování se ještě ruskými palivy.

Současně se ropné produkty typu topné nafty používají v průmyslu, částečně jako náhražka hůře dostupného a drahého plynu. A topné oleje, jako je mazut, se dokonce opět místo plynu používají v současných mimořádných podmínkách k výrobě elektřiny. To vše zvyšuje cenu motorové nafty.

PSALI JSME:
Benzín poprvé od invaze zlevnil pod 40 korun na litr. A propad cen nekončí

Celkově však pohonné hmoty zlevňují. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích, v tomto měsíce o více než osm procent. Klesající trend nezvrátila ani částečná mobilizace, kterou minulý týden vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, ani zjevná sabotáž plynovodů Nord Stream či hrozba zastavení dodávek ruského plynu do EU před ukrajinské území.

Pro obchodníky s ropou je momentálně závažnější vyhlídka dalšího zvyšování úrokových sazeb v podání americké centrální banky a hrozba celosvětového ekonomického útlumu. Oboje oslabuje vyhlíženou poptávku po ropě, tedy i její nynější cenu.

Pokud by se ale situace související s válkou na Ukrajině dále zdramatizovala, nelze vyloučit i citelnější nárůst cen ropy, a tedy pohonných hmot v ČR. Svět by se totiž začal obávat závažnějšího výpadku v dodávkách ruské ropy i na trhy typu těch asijských, kde není sankcionována.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Putinova mobilizace Čechům pohonné hmoty nezdraží. Zatím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.