Benzín, nafta i ropa dále zdražují

Názor
Pohonné hmoty v ČR pokračují ve zdražování, které ovšem zvolňuje ve svém tempu. Průměrná cena benzínu Natural 95 se v uplynulém týdnu zvýšila o 10 haléřů na litr a činí nyní 28,10 koruny za litr. Jde o nejvyšší cenu za celé období od konce letošního března. Litr nafty je nyní dražší o sedm haléřů v porovnání se situací před týdnem. Stojí 27,58 koruny a je tak nejdražší od první poloviny dubna.
Barel ropy Brent se nyní prodává za bezmála 45 dolarů a je tak nejdražší od začátku letošního března. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštím týdnu pohonné hmoty opět mírně zdraží, v rozsahu do deseti haléřů na litr. Důvodem je pokračující růst cen ropy na světových trzích. Od začátku července ropa typu Brent zdražila o dalších zhruba sedm procent. Barel se nyní prodává za bezmála 45 dolarů a je tak nejdražší od začátku letošního března, tedy od doby před začátkem celosvětové koronavirové krize.

Pro tuzemské prodejce pohonných hmot je pochopitelně zásadní vývoj cen ropy po přepočtu do české měny. V korunovém vyjádření je ovšem červencové zdražování barelu Brentu zhruba poloviční v porovnání s jeho zdražováním dolarovým, pohybuje se kolem úrovně 3,5 procenta. Důvodem je tlumivý efekt posilující koruny.

Česká měna vůči té americké během července posiluje o zhruba korunu, když na začátku prázdnin byl kurs obou měn na úrovni 23,73 koruny za dolar a dnes je kurs na úrovni 22,73.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot už rostou déle než dva měsíce

Dnes je už možné hovořit o tom, že koruna zcela vymazala svoji ztrátu vůči dolaru z doby koronavirové krize, neboť kurs obou měn je prakticky přesně na stejné úrovni jako letos hned na začátku roku. Za červenec koruna vůči dolaru získala další zhruba čtyři procenta, což tlumí – a bude tlumit – dopad zdražující ropy na cenu pohonných hmot v ČR.

Koruně k posilování pomáhá i schválení fondu obnovy EU, který snižuje riziko hlubší celoevropské krize, neboť koronavirovou krizí nejvíce zasažené země, hlavně Itálie, získávají v podobě fondu mocnou vzpruhu.

Dolar se naopak ocitá pod tlakem kvůli explodujícímu zadlužení Spojených států a kvůli rostoucímu geopolitickému izolacionismu vedoucí světové ekonomiku. Slábnoucí dolaru podporuje celosvětovou poptávku po ropě, která se v něm obchoduje. Podporuje ji také naděje na brzké získání účinné koronavirové vakcíny. Naopak tlumivým efektem působí na ceny ropy rostoucí napětí v americko-čínských vztazích.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americký dolar nakonec musí začít klesat

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru