Benzín stojí po roce opět 30 korun za litr. Pohonné hmoty budou citelně zdražovat i nadále

Názor
Cena ropy pokračuje ve své letošní jízdě vzhůru a pohonné hmoty v Česku proto dále citelně zdražují. Průměrná cena benzínu Natural 95 poprvé za takřka rok atakuje cenu 30 korun za litr. V průměru totiž podle nejnovějších – včerejších – údajů vyšel litr benzínu na 29,98 koruny za litr.
Fotografie cen pohonných hmot pořízená včera v Praze ukazuje vyšší, než průměrné hodnoty. Foto: FAEI.cz

Vzhledem k cenové dynamice posledních dní lze předpokládat, že právě dnes již průměrná cena benzínu hranici 30 korun za litr překoná. Poprvé od loňského 18. března. Zdražuje také nafta, byť z důvodu letošního snížení spotřební daně z ní pomaleji než benzín. Litr nafty vyjde na 28,62 korun, což je její nejvyšší cena od loňského 24. března.

Pohonné hmoty budou zdražovat i v příštích sedmi dnech. Za uplynulý týden zdražil benzín o více než 50 haléřů na litr, v příštím týdnu přidá zhruba 30 haléřů. Nafta zdražila v uplynulém týdnu o necelý padesátník, čeká ji v dalších sedmi dnech cenový nárůst o necelých 30 haléřů. Klíčovým důvodem zdražování pohonných hmot je znatelný růst ropy na světových trzích. A v poslední době také oslabování koruny vůči dolaru.

Ropa Brent v letošním roce zdražila o bezmála 32 procent, když začátkem tohoto týdne překonala hranici 71 dolarů za barel, poprvé od ledna 2020. Ropa zdražuje kvůli vyhlídce růstu globální ekonomiky v důsledku pokračující vakcinace podstatné části globální populace. Také kvůli stimulačním opatřením vlád a centrálních bank, nejnověji tedy kvůli obřímu, dvoubiliónovému balíku rozpočtových opatření v USA, který prezident Biden podepíše zítra.

PSALI JSME:
Ropa po útoku v Saúdské Arábii prudce zdražuje

Podíl na cenovém vzestupu ropy má také cenová politika kartelu OPEC a jeho spojenců v čele se Saúdskou Arábií. Ta dobrovolně omezuje svoji těžbu a hodlá tak činit i nadále, alespoň ještě v dubnu. Další jednání kartelu a jeho spojenců proběhne v první polovině dubna, Rijád se tam zřejmě ocitne pod silnějším tlakem, aby kohoutky uvolnil.

Částečně se na růstu ceny ropy aktuálně podílí také víkendový útok bezpilotního letadla na saúdskoarabské ropné zařízení, k němuž se přihlásili Húsíové, jemenští povstalci podporovaní Íránem. Jejich útok, byť si nevyžádal oběti na životech ani omezení produkce ropy, stupňoval blízkovýchodní napětí, což má na cenu ropy tradičně rostoucí vliv.

Za posledních čtrnáct dní koruna vůči dolaru oslabila o 2,8 procenta. I toto, pravděpodobně jen přechodné oslabení musí prodejci pohonných hmot v ČR nakonec ještě započítat do konečných cen pohonných hmot. Jejich cena se tradičně vyvíjí se čtrnáctidenním zpožděním za dolarovou cenou ropy na světových trzích.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ropné kohouty zůstanou utažené. Řidiči si sáhnou hluboko do kapsy

Zavřít reklamu ×
  1. To bylo úplně jasné že na ceně 21.9 kč nezůstane! Počítám do srpna kolem 40 kč. Naštěstí mám pohon LPG.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru