Benzín v Česku tento týden zdražil nejvýše od roku 2014

Názor
V tomto týdnu cena benzínu v ČR vyskočila nejvýše od prosince 2014, a to na průměrnou cenu 33,93 koruny za litr. Ve čtvrtek však cena benzínu z této středeční úrovně citelně poklesla, o takřka dvacet haléřů, na 33,74 koruny za litr.
V tomto týdnu cena benzínu v ČR vyskočila nejvýše od prosince 2014, a to na průměrnou cenu 33,93 koruny za litr. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nelze vyloučit, že takto prudký výkyv je spíše než faktickou změnou cen dán určitým posunem v rámci sledování cenového vývoje a jeho vyhodnocování, resp. metodiky tohoto vyhodnocování. V úterý totiž průměrná cena benzínu dle společnosti CCS činila 33,73 koruny za litr, tedy jen o haléř méně, než ve čtvrtek. Rekordní cena za celé období od roku 2014 je tedy čistě jen záležitostí středy.

Růst cen pohonných hmot v ČR totiž – odhlédneme-li od středečního výkyvu – ustal. Benzín mezi čtvrtkem minulého týdne a čtvrtkem tohoto týdne zdražil pouze o haléř, nafta o haléř zlevnila. Předtím přitom cena obou druhů pohonných hmot stoupala prakticky nepřetržitě od začátku letošního roku.

Litr benzínu za tu dobu zdražil z necelých 28 korun na aktuálních 33,74. Nafta zdražila z necelých 27,50 koruny za litr na 31,63. Důvodem ustání cenového růstu pohonných hmot v ČR je zastavení zdražování ropy, k němuž došlo během července. Ropa Brent je nyní o 0,4 procenta levnější než začátkem měsíce, když se prodává za cenu necelých 76 dolarů za barel.

PSALI JSME:
Strach z delta mutace zastavil zdražování pohonných hmot v Česku

Během července se totiž postupně zhoršují vyhlídky globální ekonomiky, neboť zejména asijské země – z nichž mnohé jsou významnými čistými dovozci ropy – se potýkají s další vlnou šíření covidu, tentokrát takzvané delta mutace. K poklesu cen ropy ale přispívá nejen probíhající či vyhlížený útlum poptávky či obava z něj, ale také situace na nabídkové straně.

Klíčoví tradiční ropní těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem totiž během července překonali své rozpory a shodli se na navyšování těžby, a to už od srpna. Navíc někteří z těžařů se dočkali vyšších základních těžebních kvót, které žádaly zejména Spojené arabské emiráty, člen kartelu OPEC.

Kartel a jeho spojenci se o předminulém víkendu tedy dohodli na koordinovaném, postupném navyšování těžby od srpna dále, což vyvolává další tlak na pokles cen ropy. V příštím týdnu tak je třeba počítat se stagnací cen pohonných hmot v ČR, případně s jejich mírným zlevněním v rozsahu do deseti haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ropní těžaři ukončili hádky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.