Benzín zdražil nejvíce od roku 2014, řidiči se musí připravit na další růst cen

Zdražování pohonných hmot v uplynulém týdnu zrychlilo. A bude dále pokračovat. Litr benzínu zdražil o devět haléřů na litr na průměrnou cenu 33,48. Ta přesně odpovídá mnohaletému maximu, na které benzín zdražil na počátku letošního června. Toto maximum ale cena benzínu o haléř překonala tento týden v úterý, tudíž platí, že cena benzínu se právě předevčírem vyhoupla na svoji nejvyšší úroveň od poloviny prosince roku 2014.
Ceny pohonných hmot na snímku už jsou minulostí. Řidiči se musí připravit na další zdražování. Foto: FAEI.cz

Cena nafty zatím mnohaleté rekordy nepřekonává. V posledním týdnu se její cena zvýšila na 32,60 koruny, což značí zdražení o deset haléřů. V červnu letošního roku však byla ještě o dva haléře na litr výše. V příštím týdnu ale mnohaletý rekord padne právě i v případě nafty. Český trh totiž ještě plně nezohlednil zdražení ropy na světových trzích, k němuž došlo koncem srpna a na přelomu srpna a září.

Mimochodem, světovým trhům od letošního roku po dlouhých desetiletích opět jakožto největší těžař dominují Spojené státy (viz graf níže). Například cena severomořské ropy typu Brent se v uplynulých dnech totiž opět vyšplhala nad 78 dolarů za barel, kde byla naposledy na počátku července.

V kontextu ČR zdražování pohonných hmot do určité míry tlumí posílení koruny vůči dolaru, k němuž došlo v druhé polovině srpna. Nutno však říci, že to bylo posílení z více než ročních minim koruny vůči dolaru, takže koruna je stále vůči americké měně spíše slabší, což pochopitelně udržuje cenu pohonných hmot v ČR výše.

Pohonné hmoty v ČR budou zdražovat i v příštím týdnu. Nikoli však kvůli slabé koruně. Té by mohlo poskytnout vzpruhu měnově-politické zasedání České národní banky koncem září, neboť centrální banka pravděpodobně potřetí za sebou přikročí ke zvýšení základní úrokové sazby. Pohonné hmoty v ČR budou zdražovat, aby tak plně promítly zmíněné zdražení ropy na světových trzích.

Zdá se také, ve zpracovatelsko-dodavatelském řetězci pohonných hmot dochází v období ekonomické prosperity k navýšení marží, zejména u benzínu. Konečná cena pohonných hmot je dnes totiž zhruba na úrovni června 2018, kdy ovšem byla cena ropy výše a v souhrnu byla výše také velkoobchodní cena benzínu i nafty na palivové burze v Rotterdamu.

Na srovnatelné úrovni je přitom také kurs koruny k dolaru. V příštím týdnu benzínu a nafta v ČR podraží v průměru o deset až patnáct haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Pád ceny ropy zlevní benzín a naftu

Čerpací stanice v České republice konečně začaly reflektovat nižší cenu ropy na světových trzích a zlevnily pohonné hmoty. Cena benzínu klesá rychleji než cena nafty, což je způsobeno vyšší poptávkou po topné naftě, …

Růst české ekonomiky zpomaluje

Tempo růstu české ekonomiky se již dvě čtvrtletí nachází pod svým dlouhodobým průměrem. Česká ekonomika začíná usínat na vavřínech a pro úspěchy z minulých let přehlíží současné problémy.

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru