Benzín zdražil nejvíce od roku 2014, řidiči se musí připravit na další růst cen

Zdražování pohonných hmot v uplynulém týdnu zrychlilo. A bude dále pokračovat. Litr benzínu zdražil o devět haléřů na litr na průměrnou cenu 33,48. Ta přesně odpovídá mnohaletému maximu, na které benzín zdražil na počátku letošního června. Toto maximum ale cena benzínu o haléř překonala tento týden v úterý, tudíž platí, že cena benzínu se právě předevčírem vyhoupla na svoji nejvyšší úroveň od poloviny prosince roku 2014.
Ceny pohonných hmot na snímku už jsou minulostí. Řidiči se musí připravit na další zdražování. Foto: FAEI.cz

Cena nafty zatím mnohaleté rekordy nepřekonává. V posledním týdnu se její cena zvýšila na 32,60 koruny, což značí zdražení o deset haléřů. V červnu letošního roku však byla ještě o dva haléře na litr výše. V příštím týdnu ale mnohaletý rekord padne právě i v případě nafty. Český trh totiž ještě plně nezohlednil zdražení ropy na světových trzích, k němuž došlo koncem srpna a na přelomu srpna a září.

Mimochodem, světovým trhům od letošního roku po dlouhých desetiletích opět jakožto největší těžař dominují Spojené státy (viz graf níže). Například cena severomořské ropy typu Brent se v uplynulých dnech totiž opět vyšplhala nad 78 dolarů za barel, kde byla naposledy na počátku července.

V kontextu ČR zdražování pohonných hmot do určité míry tlumí posílení koruny vůči dolaru, k němuž došlo v druhé polovině srpna. Nutno však říci, že to bylo posílení z více než ročních minim koruny vůči dolaru, takže koruna je stále vůči americké měně spíše slabší, což pochopitelně udržuje cenu pohonných hmot v ČR výše.

Pohonné hmoty v ČR budou zdražovat i v příštím týdnu. Nikoli však kvůli slabé koruně. Té by mohlo poskytnout vzpruhu měnově-politické zasedání České národní banky koncem září, neboť centrální banka pravděpodobně potřetí za sebou přikročí ke zvýšení základní úrokové sazby. Pohonné hmoty v ČR budou zdražovat, aby tak plně promítly zmíněné zdražení ropy na světových trzích.

Zdá se také, ve zpracovatelsko-dodavatelském řetězci pohonných hmot dochází v období ekonomické prosperity k navýšení marží, zejména u benzínu. Konečná cena pohonných hmot je dnes totiž zhruba na úrovni června 2018, kdy ovšem byla cena ropy výše a v souhrnu byla výše také velkoobchodní cena benzínu i nafty na palivové burze v Rotterdamu.

Na srovnatelné úrovni je přitom také kurs koruny k dolaru. V příštím týdnu benzínu a nafta v ČR podraží v průměru o deset až patnáct haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl chytil německou nemoc

Český průmysl začíná vykazovat příznaky německé nemoci. V případě, že se německá ekonomika rychle neuzdraví, hrozí, že český průmysl začne polehávat a přestane být motorem růstu tuzemské ekonomiky.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru