Bereme málo, ale zůstaneme. Mladí učitelé nechtějí změnit profesi

Pedagogové regionálního školství mladší pětatřiceti let berou podle Českého statistického úřadu asi o 15 tisíc korun méně, než jejich kolegové, kterým je více než pětapadesát. Šetření ministerstva školství a Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) mezi 1693 učiteli, kteří se své profesi věnují první dva roky, ale ukázal, že i tak chtějí za katedrou zůstat i v budoucnu.
Učitelské povolání je stále doménou žen. Profesi opustit nechtějí i přes nižší ohodnocení oproti starším kolegům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro začínající pedagogy je učitelství společensky důležitá a smysluplná profese, které se chtějí věnovat i v budoucnu. Mladí učitelé chtějí u své profese setrvat i přesto, že v době pandemie na ně byly kladeny mimořádné požadavky a stále ještě nejsou zcela spokojeni s finančním ohodnocením, které se přitom v posledních letech několikrát zvyšovalo. Vyplývá to z vůbec prvního rozsáhlého šetření mezi začínajícími učiteli, které má redakce FAEI.cz k dispozici.

„Během posledních dvou let byly na učitele v důsledku pandemie kladeny mimořádné požadavky. Je nicméně zjevné, že učitelé, kteří v těchto podmínkách strávili první roky v profesi, to neodradilo. Drtivá většina z nich hodlá setrvat v profesi i za rok, tři ze čtyř učitelů se vidí ve třídách i za pět let. Jde o závěry, které jsou v rozporu s běžně reprodukovaným obrazem velké fluktuace absolventů učitelských oborů,“ konstatovala Zuzana Šalamounová ze SYRI.

PSALI JSME:
Sedm z deseti Čechů považuje současný vzdělávací systém za nedostatečný

Značné finanční rozdíly

Český statistický úřad na svém webu zveřejnil, že učitelé v regionálním školství pobírali po započtení všech příplatků a odměn v roce 2021 průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši téměř 47 tisíc korun, tedy meziročně o osm procent více. Mzda se ale výrazně liší podle délky praxe. Pedagogové, kterým ještě nebylo 35 let, pobírali v roce 2021 v průměru 40,6 tisíce korun. Jejich kolegové starší 55 let vydělávali více než 50 tisíc.

Znamená to, že průměrně berou učitelé o zhruba pětinu více, než je průměr celostátní. Nástupní plat pedagoga je ale výrazně nižší. Učitelé, kteří pociťují určitou nejistotu v tom, zda se budou výuce věnovat i za pět let, nejsou zcela spokojeni se svým finančním ohodnocením.

PSALI JSME:
Učitelé ve stresu. České školství nemá systém, jak jim pomoci

„Na tento výsledek se můžeme dívat pozitivně, neboť jako klíčový důvod pro odchod z profese u začínajících učitelů se dlouhodobě uvádí takzvaný šok z reality. Jde o rozpor mezi představami a ideály, s nimiž začínající učitelé do škol vstupují, a každodenní školní realitou, s níž se setkávají. Pokud nejistota začínajících učitelů ohledně setrvání v profesi nepramení v rozčarování či frustraci z každodenního života ve škole, je to bezesporu pozitivní trend,“ uvedla Zuzana Šalamounová ze SYRI.

Společensky důležitá profese

Výsledky šetření ministerstva školství a SYRI rovněž ukázaly, že téměř všichni začínající pedagogové vnímají učitelství jako společensky důležitou a smysluplnou profesi. Celkem 84 procent z nich pak hodnotí svou práci jako profesi, v níž mohou dobře využít vlastních schopností.

PSALI JSME:
Ostuda. Čeští učitelé vydělávají polovinu toho, co učitelé v Kostarice

Začínající učitelé se vyjadřovali také k tomu, zda během prvního roku v praxi měli oporu v uvádějícím učiteli, který funguje jako jejich mentor. Právě zkušení pedagogové by totiž měli přicházejícím absolventům poskytnout potřebnou podporu v tom, aby dobře zvládli svou novou roli.

„Podíl učitelů, kteří se setkávali s uvádějícím učitelem, je téměř sedmdesát procent, avšak pouze polovina z nich hodnotí vzájemnou spolupráci jako intenzivní. Přibližně každý desátý začínající učitel ve své škole mentora neměl. Mezi začínajícími učiteli se pak devatenáct procent domnívá, že uvádějící učitel je pouze formální institut,“ upozornil Martin Sedláček ze SYRI, který je odborníkem na procesy vedení a řízení ve škole.

PSALI JSME:
V roce 2019 si platově nejvíce polepšil učitel, nejméně horník

Dvě třetiny začínajících učitelů na druhou stranu uvedly, že ve škole mají možnost se s někým poradit, pokud potřebují pomoc s vedením výuky nebo hodnocením žáků. „Nelze však říci, zda jde o pravidelnou, plánovanou a systematickou podporu, kterou by měli poskytovat právě zkušenější kantoři,“ dodal Sedláček. Národní šetření mezi začínajícími učiteli, které letos probíhalo poprvé, se bude pravidelně opakovat také v dalších letech.

„Učitelství dlouhodobě patří do pětice profesí s nejvyšší společenskou prestiží. Potřebujeme však zjišťovat, jak se v profesi cítí sami učitelé. Plánujeme proto pravidelná šetření, která se budou orientovat na učitele na začátku jejich kariérní dráhy,“ sdělil Jan Mušuta, ředitel odboru řízení a rozvoje vzdělávání ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. „Díky tomu můžeme průběžně monitorovat, jak začínající učitelé vnímají svoji kariérní volbu i své profesní dovednosti, a s těmito informacemi dále pracovat.“

PSALI JSME:
Švédský učitel byl osm měsíců bez dávek. Kvůli českému úřadu

Zavřít reklamu ×
  1. Na chvíli by uklidnilo situaci milon měsíčně,ale Dobšík by chtěl více,cca dva miliony. Jen tak dál.Milonáři vpřed.

  2. Berou hodně a za to flakani 3 měsíce v roce 4 hodiny denně se jim nedivím. Dokola učí to samé… a pokud si dovedou zkrotit ty malé zrudicky… mají havaj

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Poradna
Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti především pravidlo, že jsme si všichni rovni. Autor této poradny udělal podobnou zkušenost v posledním měsíci hned třikrát a – nestačil se divit.