Berňák tahá z galerií jména bohatých

Zákon o prokazování původu majetku už nastupuje do praxe. Finanční správa má v hledáčku desítky osob, kde má pocit, že nesedí údaje z daňového přiznání s majetkem, který zjistila. V této souvislosti tahá z velkých galerií jména lidí, kteří zde nakoupili ve velkém.

Finanční správa tahá z velkých galerií jména lidí, kteří zde nakoupili ve velkém. Ilustrační foto: Pixabay

„Obrátili se na nás klienti, kteří se ptají, jak postupovat,“ potvrdil spoluzakladatel daňové Kobry a v současnosti odborník v daňové poradenské společnosti Apogeo Jiří Žežulka. Berňák má na tyto informace ze zákona nárok, jenže jak upozorňují specialisté Apogeo, mnohdy jdou se svými nároky za zákon. Záleží zkrátka na výkladu.

Jak rovněž informoval deník Právo, berňák má od galeristů žádat, aby mu předložily identifikační údaje dražitelů hodnotnějších uměleckých děl od roku 2014. Tato data vyžaduje a pro další finanční úřady shromažďuje z celé republiky ostravský finanční úřad, jenž je na takovou datovou přípravu vyčleněn.

VÝZVA MUSÍ BÝT ODŮVODNĚNA

„Výzva správce daně však musí být odůvodněna a požadavek musí být splnitelný a přiměřený. V rámci vyhledávací činnosti má finanční správa právo vyhledávat důkazy i bez vědomí prověřovaných subjektů,“ uvedla vedoucí týmu daňových poradců společnosti Apogeo Jaroslava Hanková.

Pokud by přiznané příjmy neodpovídaly hodnotě získaného majetku, a zjištěný rozdíl přesáhne podle odhadu hodnoty majetku, který učiní berňák, pět miliónů a poplatník neprokáže původ příjmů, bude mu daň doměřena včetně penále. To může činit padesát procent doměřené daně, nebo sto procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat.

„V souvislosti s potenciální možností aplikace institutu prokazování původu majetku je prověřováno několik desítek poplatníků,“ potvrdila deníku mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Více konkrétnějších informací k prověřování Finanční správa oficiálně nesdělí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru