Berňák tahá z galerií jména bohatých

Zákon o prokazování původu majetku už nastupuje do praxe. Finanční správa má v hledáčku desítky osob, kde má pocit, že nesedí údaje z daňového přiznání s majetkem, který zjistila. V této souvislosti tahá z velkých galerií jména lidí, kteří zde nakoupili ve velkém.

Finanční správa tahá z velkých galerií jména lidí, kteří zde nakoupili ve velkém. Ilustrační foto: Pixabay

„Obrátili se na nás klienti, kteří se ptají, jak postupovat,“ potvrdil spoluzakladatel daňové Kobry a v současnosti odborník v daňové poradenské společnosti Apogeo Jiří Žežulka. Berňák má na tyto informace ze zákona nárok, jenže jak upozorňují specialisté Apogeo, mnohdy jdou se svými nároky za zákon. Záleží zkrátka na výkladu.

Jak rovněž informoval deník Právo, berňák má od galeristů žádat, aby mu předložily identifikační údaje dražitelů hodnotnějších uměleckých děl od roku 2014. Tato data vyžaduje a pro další finanční úřady shromažďuje z celé republiky ostravský finanční úřad, jenž je na takovou datovou přípravu vyčleněn.

VÝZVA MUSÍ BÝT ODŮVODNĚNA

„Výzva správce daně však musí být odůvodněna a požadavek musí být splnitelný a přiměřený. V rámci vyhledávací činnosti má finanční správa právo vyhledávat důkazy i bez vědomí prověřovaných subjektů,“ uvedla vedoucí týmu daňových poradců společnosti Apogeo Jaroslava Hanková.

Pokud by přiznané příjmy neodpovídaly hodnotě získaného majetku, a zjištěný rozdíl přesáhne podle odhadu hodnoty majetku, který učiní berňák, pět miliónů a poplatník neprokáže původ příjmů, bude mu daň doměřena včetně penále. To může činit padesát procent doměřené daně, nebo sto procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat.

„V souvislosti s potenciální možností aplikace institutu prokazování původu majetku je prověřováno několik desítek poplatníků,“ potvrdila deníku mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Více konkrétnějších informací k prověřování Finanční správa oficiálně nesdělí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.