Bez mobilu ani ránu. Polovina Čechů ho neodloží ani na Štědrý den

Mobilní telefon jako by mnohým Čechům „vrostl“ do ruky. A nehodlají se ho vzdát ani při nejkrásnějších svátích v roce. Digitální půst si dopřává jen pět procent lidí. Ukázal to průzkum, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) společnost ESET.
Veřejné sdílení velkého množství zážitků od stromečku může dětem škodit. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Veřejné sdílení velkého množství zážitků od stromečku může dětem škodit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Většina Čechů si neobejde bez mobilního telefonu ani na vánoční svátky. Třiapadesát procent využívá technologie na Štědrý den stejně jako kdykoli jindy. Vloni tak činila o čtyři procenta lidí méně. Pětina Čechů používá technologie o svátcích na konci toku aktivně dokonce více, a to buď ke sledování filmů nebo ke komunikaci s blízkými.

Jen desetina lidí používá chytrá zařízení méně, pouze pět procent se ale přiznalo k tomu, že si dopřává digitální půst. Počet lidí, kteří si technologie odříkají, ale klesl. V roce 2022 si půst dopřála desetina lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro společnost ESET, kterého se zúčastnila vice než tisícovka dotázaných. Digitální půst je populární spíše mezi generací Z ve věku 18 až 24 let.

„Největší výkyvy v používání technologií oproti běžným dnům vidíme u mladých lidí do 25 let. A to oběma směry,“ uvedl Michal Červenka, marketingový ředitel české pobočky společnosti ESET.

„Je pro ně běžnější úplně odkládat chytrá zařízení, stejně jako trávit více času sledováním filmů nebo poslechem hudby. Zarazilo nás, že velmi málo mladých lidí používá technologie častěji ke komunikaci s blízkými,“ dodal.

Mobilní telefon místo kapra

Podle výsledků průzkumu si digitální půst dopřávají nejčastěji lidé žijící takzvaně single. Důvodů může být podle psycholožky Kamily Ryšánkové více. Jedním z nich může být zahlcení sítí fotkami rodin a párů v době svátků, které mohou vytvářet velký tlak. Dalším z důvodů je podle ní například potřeba zaměřit se na sebe a svůj osobní růst či prostor pro zařazení digitálního půstu.

„Takový digitální detox nám dává možnost prohloubit rodinné vztahy a vytvořit poklidnou vánoční atmosféru. Díky tomu se zpravidla vyhneme nadměrnému tlaku na sociálních sítích a nevytváříme si tak iluzi ‚dokonalých‘ Vánoc. A právě i díky tomu si můžeme užít vánoční svátky více vědomě,“ dodala Ryšánková.

Jedinou výjimkou, kdy nemá většina Čechů mobil po ruce, je slavnostní štědrovečerní tabule. V tu dobu je telefon mimo dosah 65 procentům lidí, dalších 13 procent ho používá pouze pro fotografování. Tuto možnost uváděly zejména rodiny s dětmi. Část lidí má telefon po ruce s vypnutými upozorněními pro případ nouze (16 %) a jen minimum lidí jej aktivně používá i u večeře (6 %).

„Osobně bych doporučila si telefon ke stolu vůbec nebrat nebo maximálně udělat jednu, dvě fotky a odložit jej. Telefon velice snadno odvádí naši pozornost od rodiny. Nemusí jít ani o rušivé notifikace z aplikací, ale už jen to, že máme telefon neustále po ruce, může vést k phubbingu, kdy telefon bezděčně kontrolujeme namísto věnování pozornosti lidem kolem sebe,“ vysvětlila psycholožka.

Příliš mnoho zážitků s dětmi

Sociální sítě používají Češi většinou stejně jako jiné dny (38 %), což deklarují hlavně Pražané (50 %). Počet lidí, kteří sociální sítě používají beze změny, ale oproti loňsku klesl o pět procent. Třetina dokonce uvádí, že sdílí méně, a nemalá část (16 %) drží dokonce úplně půst od sociálních sítí.

Platí to zejména pro mladé lidi do 24 let. Jen šest procent lidí uvedlo, že sdílí na sociálních sítích častěji, zejména jde o rodiny s dětmi. Veřejné sdílení velkého množství zážitků od stromečku ale může dětem škodit.

„Mluvíme o fenoménu, kterému se říká sharenting, tedy nadměrné sdílení vizuálních materiálů dětí jejich rodiči. Sám jako otec rozumím pýše a tomu, že chceme sdílet atmosféru při rozbalování vánočních dárků. Ohrožujeme tím ale soukromí našich dětí, tvoříme jejich digitální stopu a můžeme je tak neúmyslně vystavit třeba šikaně,“ řekl Michal Červenka z ESET.

Nadměrné sdílení soukromých fotografií se pak podle něj podepisuje i na sebedůvěře dětí. „Pokud už máme tu potřebu podělit se s přáteli o domácí vánoční atmosféru, je ideální sdílet třeba jednu hezkou rodinou fotku a ujistit se, že sdílíme opravdu jen v kruhu rodiny a přátel, nikoli veřejně. Obecně bych radil omezit sdílení fotek a videí dětí na minimum,“ dodal Červenka.

Těchto principů se české rodiny většinou drží. Pokud si někdo přeje fotografie sdílet, experti doporučují zeptat se dětí na souhlas. To ale dělá jen třetina rodičů. „Když se dítěte ptám, zda si přeje nebo nepřeje zveřejnit svou fotku, tak mu dávám najevo, že na jeho názoru záleží a buduji tím jeho sebevědomí a sebehodnotu. Učím ho o svých rozhodnutích přemýšlet,“ řekla psycholožka Ryšánková.

„Zároveň jej učíte, že si soukromí na internetu musíme chránit a že není možné sdílet každou fotku. A to se bude hodit, až budou děti používat internet samostatně,“ dodala. Zároveň platí, že by děti neměly používat nejmodernější technologie bez pravidel. Podle průzkumu ale téměř polovina rodičů své děti nijak neomezuje v tom, kolik času tráví na Štědrý den s mobilem a jinými technologiemi.

„Nadužívání technologií může být v budoucnu velký problém. Ideální je, pokud se děti od útlého věku učí používat digitální technologie vědomě – tedy jsou si schopny něco konkrétního vyhledat, zahrát hru nebo si popovídat s kamarádem,“ uvedl Michal Červenka z ESET.

Dodal, že pro rodiče je ale velmi obtížné hlídat čas dětí u telefonu či tabletu. „Proto je dobré nastavovat jim časové limity na úrovni operačního systému nebo pomocí aplikace k tomu určené. Pomáhá to duševní hygieně a je to funkční jako prevence proti rozvoji závislosti,“ doporučil Červenka.

Mobil má 99 procent Čechů

Podle letošních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) používá mobilní telefon 99 procent osob starších 16 let. Mezi senioři ho má ovšem „jen“ 97 procent lidí důchodového věku.

A zatímco mladší lidé dávají přednost chytrým telefonům, které v mnoha funkcích plně nahrazují počítače, mezi staršími obyvateli má přibližně polovina osob chytrý telefon a druhá polovina stále dává přednost klasickým tlačítkovým telefonům bez operačního systému. I tak je mezi seniory jednoznačným trendem přechod od tlačítkového zařízení k chytrým mobilům.

„Díky rozmachu chytrých telefonů rapidně přibývá uživatelů, kteří používají svůj telefon k přístupu na internet. Zatímco v roce 2010 se z mobilního telefonu připojovala na internet pouze čtyři procenta jednotlivců, během následujících let vzrostl jejich podíl na 81 procent. Z mladých lidí ve věku 16 až 24 let se z telefonu na internet připojuje již 99 procent, naopak nejméně využívají internet na mobilu osoby starší 65 let (40 %),“ sdělili statistici.

Alespoň jednu aplikaci si v posledních třech měsících před dotazováním ČSÚ stáhlo 56 procent uživatelů chytrého telefonu. Většina z nich si stahuje aplikace, které jdou zdarma. Ty zpoplatněné si pořídilo pouze devět procent majitelů smartphonu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena