Běžní investoři by se diamantům měli vyhnout

Jak si vedly investice do diamantů v posledních letech? Tuto otázku si položili odborníci v poradenské a školící společnosti Finlord. A došli k závěrům, které možná ty, kdo investice do komodit běžně nesledují, překvapí: Investoři, kteří nakoupili „šutráky“ na vrcholu v roce 2011, si teď trhají vlasy, jelikož zatím jsou ve ztrátě kolem 30 procent.

Investice do diamantů není pro běžné investory vhodná. Foto: Pixabay

A pokud někdo investoval do diamantů v roce 2004, tedy před 14 lety, je teď před poplatky přibližně na nule, píše se na webu společnosti. Specialisté z Finlordu to s odvoláním na graf agentury Bloomberg dokazují na index průměrných cen diamantů od poradenské společnosti PolishedPrices.com.

Od roku 2004 do roku 2011 se cena diamantů zvedla z přibližně 110 na 170 bodů, tedy o 55 %. Pak ale nastal prudký pokles na cenu, která je na úrovni cen z roku 2004. Za uplynulých 14 let investice do diamantů nevydělala téměř nic.

„Investice do diamantů není pro běžné investory vhodná,“ tvrdí specialisté z Finlordu a dodávají, že dlouhodobě zaostávají jejich výnosy za jinými aktivy, jako jsou např. akcie, nemovitosti nebo instrumenty kreditního trhu. Upozorňují také na to, že malé – a tudíž levné – diamanty se prodávají s velkou obchodní marží.

Z investičního hlediska jsou diamanty komodita, jako kterákoliv jiná a podobně jako je tomu u jiných surovin, cenu výrazně ovlivňuje vztah mezi poptávkou a nabídkou. Jak upozornila společnost Bain & Company, v roce 2014 byl zaznamenán výrazný nárůst zásob diamantů, což zatlačilo jejich cenu diamantů dolů. Momentálně už ale přebytek na trhu není, takže lze očekávat cenovou stabilizaci.

Na drahokamech ale mohl vydělat ten, kdo nevsadil na diamanty, ale jiné „drahé kamínky“. Např. rubíny podle Bain & Company od roku 2005 zhodnotily o 5 % ročně a smaragdy dokonce o devět.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rekordní zájem o státní dluhopisy

Jak je vidět na výsledcích posledních aukcí státních dluhopisů a dokonce i těch dlouhodobých, zájem o tyto papíry zůstává navzdory chmurným rozpočtovým vyhlídkám velmi silný. O tom svědčí nejenom realizované prodeje …

Po bankrotu se cena akcií Hertz zdvojnásobila

Na burze jsme svědky divoké jízdy některých akciových titulů. Zkrachovalé půjčovně automobilů Hertz se zdvojnásobila cena akcií. Pomohl jí krach další půjčovny automobilů Advantage Rent a Car.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru