Běžný účet loni s deficitem za hranicí 400 miliard korun

Názor
Koruna sice v posledních měsících posilovala za podpory úrokového diferenciálu a pozitivní nálady na finančních trzích, ale rozhodně se kromě úroků nemohla opírat o silné domácí fundamenty. Příkladem budiž běžný účet platební bilance, který v loňském roce skončil rekordním deficitem přesahujícím šest procent hrubého domácího produktu (HDP).
Běžný účet platební bilance loni skončil rekordním deficitem přesahujícím šest procent hrubého domácího produktu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zjednodušeně to znamená, že do zahraničí odcházelo více peněz za běžné platby, než z něj přicházelo. A to až v nezdravém poměru, jak naznačuje poměr salda běžného účtu k HDP. Přesto k žádnému dramatu na devizovém trhu nedocházelo.

Proč? Nejenom díky zajímavějším úrokům lákajícím zahraniční kapitál do ČR, ale také proto, že běžný účet v tomto případě počítá i s penězi, které z ČR neodešly. Konkrétně s reinvestovaným či zadrženým ziskem společností pod zahraniční kontrolou.

Ve srovnání s rokem 2021 je výsledek o téměř 250 miliard korun horší, oproti roku 2020 dokonce o 530 miliard. Čím se to stalo? Na vině je především prudký propad přebytkové obchodní bilance do záporu v důsledku prudkého růstu hodnoty importu v důsledku extrémně drahých surovin.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance loni dosáhl rekordního schodku

Nepříznivý vývoj je však i odrazem vysoké ziskovosti firem pod zahraniční kontrolou operujících v ČR, která jim umožňuje vybírat si vyšší dividendy a rovněž i více investovat. Letošní rok začal běžný účet přebytkem necelých 13 miliard korun, avšak to není až takovým překvapením. V lednu byl od roku 2005 běžný účet vždy v plusu, takže nemá smysl z tohoto výsledku činit nějaké hluboké závěry.

Podstatné je, že díky pozitivnímu vývoji na komoditních trzích má ČR velkou šanci snížit svůj deficit zahraničního obchodu, a ten bude zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se letošní schodek běžného účtu může dostat na cca čtyři procenta HDP.

Pro korunu to sice ještě dostatečný fundament nebude, ale stále se bude moci opírat o atraktivní úrokový diferenciál. Sice se ještě zmenší, ale rozhodně zůstane zajímavý.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává

Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB