Běžný účet platební bilance ČR opět pozitivně překvapil

Názor
Běžný účet tuzemské platební bilance v červenci dosáhl přebytku ve výši 20,6 miliardy korun. To zcela přebilo všechny odhady trhu. Analytici včetně nás v průměru čekali jednociferný deficit. Za dobrým výsledkem stojí z části výraznější přebytek v zahraničním obchodě ve výši 30 miliard, nicméně tady bylo překvapení relativně malé.
Ilustrační foto: wikimedia.org

Zahraniční obchod má navíc po slabém období mezi březnem až květnem co dohánět. Za vysokým přebytkem na běžném účtu za červenec stojí především velmi malý odhad odlivu dividend ve výši 6,1 miliardy korun, zatímco před rokem ve stejném období činil více než 40 mld. Kč. Na kapitálovém účtu jsou zahrnuty příjmy z rozpočtu EU v objemu 1,9 miliardy korun.

Odliv kapitálu na finančním účtu dosáhl 20,3 mld. Kč. K většímu odlivu portfoliových investic ve výši 154 miliardy korun došlo kvůli operacím bank na trhu krátkodobých dluhopisů, což bylo z většiny kompenzováno položkou ostatních investic. Devizové rezervy se navýšily o 6,5 miliardy. Chyby a opomenutí tentokrát činí podprůměrných -2,2 mld. Kč.

Celkově očekáváme, že v letošním roce skončí běžný účet platební bilance v deficitu 1,5 % hrubého domácího produktu, zatímco v příštím roce by se měl vrátit k přebytku 2,2 % HDP. Ačkoliv překvapení na straně platební bilance za červenec je velké a pozitivní, pro korunu nepředstavuje žádný důvod k pohybu, neboť hráči na trhu počítají s velkou chybovostí a proměnlivostí těchto údajů, a to zejména v posledních měsících a především v případě dividend.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet skončil v první polovině roku přebytkový

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru