Běžný účet platební bilance na vzestupu

Názor
Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za duben dosáhl 37,8 miliardy korun. To bylo nad všemi odhady, které v průměru ukazovaly na 19 miliard Kč. V meziročním srovnání jde o zlepšení o silných 39,1 mld. Kč, za čímž do značné míry stojí nízká srovnávací základna z loňského dubna.
Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za duben dosáhl 37,8 miliardy korun. To bylo nad všemi odhady. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně za rostoucím kladným saldem běžného účtu stojí jednak zvýšení přebytku obchodní bilance v dubnu na 29,4 miliardy korun a z druhé strany nízký odliv dividend. Deficit důchodového účtu v dubu činil podprůměrných 2,4 mld. Kč, což představuje meziroční zlepšení o 5,6 miliardy. Samotný odliv dividend přitom dosáhl 2,8 mld. Kč.

V důchodové bilanci bychom čekali hlubší deficit, alespoň ve srovnání s loňským rokem. K tomu se přidal i oproti našemu odhadu mírně vyšší přebytek bilance služeb ve výši osm miliard korun. Očekáváme, že přebytky na obchodní bilanci ve srovnání s loňským rokem zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,6 procenta.

Na finančním účtu byl v dubnu vykázán odliv ve výši 30,9 mld. Kč. Saldo přímých investic kleslo na 7,6 miliardy korun. Devizové rezervy se snížily o 8,7 mld. Kč, přičemž saldo chyb a opomenutí ukazuje opět relativně vysokých 15,2 miliardy.

PSALI JSME:
Zlepšování běžného účtu platební bilance zpomaluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru