Běžný účet platební bilance překvapil méně výrazným deficitem

Názor
Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v deficitu ve výši 10,21 miliardy korun. Zároveň byl k citelně menšímu schodku revidován i výsledek za březen (z 17,63 mld. Kč na 10 mld. Kč). Tržní konsenzus i my jsme přitom očekávali v dubnu hlubší schodek ve výši 14,95 miliardy, respektive 17,8 miliard korun.
Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v deficitu ve výši 10,21 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po sezónním očištění sice došlo podle našeho odhadu k určitému prohloubení salda z -23,7 miliardy korun v březnu na -26,4 miliardy korun, celkově však výsledek po poměrně slabé dubnové statistice zahraničního obchodu příjemně překvapil.

K dubnovému deficitu běžného účtu přispěla hlavně bilance zboží. Vedle nedostatku některých vstupů a omezení výroby v automobilovém průmyslu limitující tuzemský export k horšímu výsledku zahraničního obchodu v nominálním vyjádření přispěly i vysoké ceny dovážené ropy a zemního plynu. U plynu navíc dochází k výraznějšímu importu i vlivem nadstandardního plnění domácích zásobníků v letošním roce.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny představuje deficit platební bilance důležitý fundament, který bude bránit jejímu posílení. Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

PSALI JSME:
Vnější bilance Česka se dál zhoršuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.