Běžný účet platební bilance překvapil méně výrazným deficitem

Názor
Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v deficitu ve výši 10,21 miliardy korun. Zároveň byl k citelně menšímu schodku revidován i výsledek za březen (z 17,63 mld. Kč na 10 mld. Kč). Tržní konsenzus i my jsme přitom očekávali v dubnu hlubší schodek ve výši 14,95 miliardy, respektive 17,8 miliard korun.
Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v deficitu ve výši 10,21 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po sezónním očištění sice došlo podle našeho odhadu k určitému prohloubení salda z -23,7 miliardy korun v březnu na -26,4 miliardy korun, celkově však výsledek po poměrně slabé dubnové statistice zahraničního obchodu příjemně překvapil.

K dubnovému deficitu běžného účtu přispěla hlavně bilance zboží. Vedle nedostatku některých vstupů a omezení výroby v automobilovém průmyslu limitující tuzemský export k horšímu výsledku zahraničního obchodu v nominálním vyjádření přispěly i vysoké ceny dovážené ropy a zemního plynu. U plynu navíc dochází k výraznějšímu importu i vlivem nadstandardního plnění domácích zásobníků v letošním roce.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny představuje deficit platební bilance důležitý fundament, který bude bránit jejímu posílení. Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

PSALI JSME:
Vnější bilance Česka se dál zhoršuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.