Běžný účet platební bilance sklouzl do deficitu

Názor
Běžný účet platební bilance ČR za červen dosáhl deficitu 12,8 miliardy korun. To bylo pod mediánem odhadů analytiků, který ukazoval na záporné saldo ve výši 3,9 mld. Kč. Ovšem po již zveřejněném výsledku obchodní bilance, která se v národní metodice ve stejném měsíci propadla do nečekaného deficitu, nešlo o velké překvapení. My jsme naopak očekávali hlubší saldo poblíž 21 miliard korun.
Běžný účet platební bilance ČR za červen dosáhl deficitu 12,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V meziročním srovnání jde o zhoršení běžného účtu o celých 21,5 mld. Kč, za čímž stojí především slabší výsledek obchodní bilance. Ten se v metodice platební bilance udržel v mírném přebytku 3,9 miliardy korun, což je na červen slabý výsledek a v meziročním srovnání představuje zhoršení o 36,4 mld. Kč.

Toto srovnání umocňuje vysoká srovnávací základna z loňského června. Deficit bilance důchodů dosáhl necelých 29 mld. Kč, z čehož odliv dividend činil 22,3 miliardy korun. Zde jsme s ohledem na sezónu výplat dividend odhadovali mírně vyšší deficit.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance na vzestupu

Očekáváme, že přebytky obchodní bilance ve srovnání s loňským rokem mírně zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,6 procenta.

Na finančním účtu byl v červnu vykázán odliv ve výši 3,6 miliardy korun. Saldo přílivu přímých investic kleslo na 12,7 miliardy korun, po předchozích 15,9 mld. Kč. Devizové rezervy se zvýšily o 10,2 miliardy korun, přičemž saldo chyb a opomenutí ukazuje opět relativně vysokých 16,4 mld. Kč.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v březnu prospěl platební bilanci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB