Běžný účet platební bilance skončí po osmi letech se schodkem

Názor
Běžný účet platební bilance vykázal za listopad schodek ve výši šest miliard korun, a byl tak lehce nižší ve srovnání s tržním konsensem ve výši devíti miliard, což byl i náš odhad. Ve světle již zveřejněného výrazného přebytku zahraničního obchodu se zbožím je to spíše slabší údaj, nicméně ten byl způsoben nižším přebytkem služeb a dalšími položkami.
Běžný účet platební bilance vykázal za listopad schodek ve výši šest miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rok 2021 zakončí běžný účet platební bilance pravděpodobně s deficitem. Celoroční pasivum tak bude zaznamenáno poprvé od roku 2013. K listopadu totiž úhrn za posledních dvanáct měsíců znamenal v podstatě nulovou bilanci (+1,0 mld. Kč), pro závěrečný měsíc roku 2021 se obáváme, že stlačí celý rok do záporu.

Běžný účet vloni doplatil zejména na potíže ve výrobním řetězci, což postihlo zejména tuzemské průmyslníky, kteří jsou zároveň významnými vývozci. Zvláště negativně se situace s nedostatkem čipů projevila na produkci, a tedy i exportu osobních automobilů.

Na listopadovém schodku se primárně podílelo pasivum prvotních a druhotných důchodů, bilance obchodu se zbožím a službami byla aktivní ve výši 16,4 miliardy korun. Za odlivem prvotních důchodů stál zejména odliv dividend z přímých zahraničních investic (ve výši 10,9 mld. Kč).

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance ukázal lepší výsledek

V prvotních a druhotných důchodech jsou zahrnuty i platby do rozpočtu EU (v objemu 5,3 mld. Kč). Na kapitálovém účtu, který zaznamenává příjmy z rozpočtu EU, byl zaznamenán jejich příliv ve výši 2,4 miliardy korun.

Příliv kapitálu na finančním účtu dosáhl v listopadu 28,6 miliardy korun, když rychleji rostla pasiva oproti zvyšování aktiv v zahraničí. Saldo odlivu přímých zahraničních investic činilo 6,2 miliardy korun, saldo reinvestovaného pak dosáhlo 7,8 mld. Kč.

U portfoliových investic byl vykázán příliv ve výši 34,9 mld. Kč díky růstu investic zahraničních investorů do tuzemských dluhopisů. Devizové rezervy se zvedly o 23,3 miliardy korun.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance prohlubuje deficit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Růst sazeb hypoték ovlivní dostupnost vlastního bydlení

Zájemce o vlastní bydlení financované prostřednictvím hypotéky čeká těžký rok. Už loni hypoteční sazby rostly nejrychleji za 18 let a růst ani letos neskončí. Navíc se ztíží dostupnost hypoték zpřísněním pravidel …

Omezení slev na jízdném dopravu citelněji neomezí

Omezení slev na jízdném, o němž dnes rozhodla vláda, nezapříčiní přesun cestujících k individuální dopravě, ani žádný jejich citelnější ústup od cestování v současné intenzitě. Nemělo by totiž pro dotčené znamenat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB