Běžný účet platební bilance skončil v březnu ve výrazném přebytku

Názor
Březnový přebytek ve výši 64,4 miliardy korun byl oproti tržnímu konsenzu (27 mld. Kč) výrazně pozitivním překvapením. Kladná bilance běžného účtu dominantně odrážela přebytek obchodu se zbožím a službami. Podle dříve zveřejněných dat ze zahraničního obchodu v březnu k jeho kladnému saldu přispěl hlavně vývoz motorových vozidel.
Ke kladnému saldu běžného účtu platební bilance přispěl v březnu hlavně vývoz motorových vozidel. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivně se pak v bilanci běžného účtu v březnu odrazilo v rámci sekundárních důchodů i saldo vůči institucím Evropské unie (+16,3 mld. Kč). Přebytek bilance zboží a služeb a sekundárních důchodů byl jen lehce kompenzován mírným schodkem primárních důchodů, který odrážel mimo jiné odliv dividend.

Za první čtvrtletí byl letošní přebytek běžného účtu nejvyšší od roku 2016. Částečně to souvisí i s výrazným růstem cenové hladiny v předchozích letech. Nejvyšší úrovně od roku 2017 však dosahuje kladné saldo i v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP), na čemž se kromě vysokých přebytků zahraničního obchodu podílí i kladná bilance u sekundárních důchodů.

Za celý rok očekáváme v důsledku postupného odeznění dočasných efektů zvyšujících export a oživení importu (vlivem růstu domácí spotřeby, pozn. aut.) zmírnění přebytku běžného účtu platební bilance na 0,6 procenta HDP, což by mělo přispět k tomu, že se česká koruna v páru s eurem udrží pod hladinou 25 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance pod dvou letech v plusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB