Běžný účet platební bilance v červenci překvapil méně výrazným deficitem

Názor
Běžný účet platební bilance skončil v červenci v deficitu ve výši 24,2 miliardy korun. Tržní konsenzus i my jsme přitom očekávali ještě hlubší schodek. Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu ke zmírnění salda z 31,5 miliardy korun v červnu na -15 miliard korun, což do značné míry odráželo podobný vývoj v bilanci zahraničního obchodu.
Příznivý vliv na zahraniční obchod měl v červenci zejména obchod s motorovými vozidly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K červencovému deficitu běžného účtu přispěla hlavně negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní nejvýznamněji působil odliv dividend z přímých zahraničních investic. Negativně nadále přispíval i obchod se zbožím, po sezónním očištění však oproti červnu mírněji.

Příznivý vliv na zahraniční obchod měl v červenci zejména obchod s motorovými vozidly v návaznosti na zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. Zahraniční obchod v nominálním vyjádření naopak srážely vysoké ceny dovážené ropy a zemního plynu, což bylo dále podpořeno i jejich vyšším dovozem.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny podle nás představuje deficit platební bilance důležitý fundament, který bude bránit jejímu posílení. Kromě výrazného propadu úrokového diferenciálu, který se od svého vrcholu v červenci letošního roku již snížil zhruba o třetinu, koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vývoj běžného účtu platební bilance korunu nepodporuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.