Běžný účet platební bilance v únoru zpátky do pasiva

Názor
Běžný účet české platební bilance vykázal za únor schodek ve výši 5,8 miliardy korun. Vzhledem k tržním očekáváním šlo na první pohled o zklamání, když tržní konsensus počítal s -3,5 mld. Kč.  My jsme dokonce předvídali kladných +0,4 mld. Kč.
Běžný účet české platební bilance vykázal za únor schodek ve výši 5,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Vláda ČR

Nicméně po již dříve publikovaných statistikách bilance zahraničního obchodu bylo zřejmé, že i celkový běžný účet bude hodně slabý. Na exportní straně vázne výroba kvůli nedostatku komponent, naopak dovozní strana je významným způsobem navyšována rostoucími cenami dovážených komodit.

Varující je pohled na úhrn za posledních 12 měsíců. Ten ukazuje na celkový schodek ve výši 87,8 miliardy korun. Obecně to znamená zhoršování investiční pozice země, což pro kurz koruny není příliš povzbudivou zprávou. Ta ale tradičně na tyto statistiky bezprostředně nereaguje a jinak tomu není ani dnes, kdy se kurz drží stabilní kolem 24,45 CZK/EUR.

Lednový přebytek běžného účtu se tak dlouho neudržel. Únor navázal na schodky vykazované nepřetržitě od června do prosince loňského roku. Za celkovým únorovým pasivem ale nestojí zahraniční obchod se zbožím a službami, ten vykázal v celku přebytek 7,4 miliardy korun (i když proti lednu byl o téměř 11 mld. Kč nižší, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Běžný účet po osmi letech v pasivu

Důvodem je pasivum prvotních a druhotných důchodů. Tady se tradičně projevují dividendy vyplacené z tuzemských zisků zahraničním majitelům. V únoru se navíc přidaly platby do rozpočtu EU. Čisté saldo těchto převodů dosáhlo 3,2 miliardy korun. Proti tomu na kapitálovém účtu byl zahrnut příjem z rozpočtu EU v objemu dvou miliard korun.

Finanční účet ukázal za únor příliv kapitálu ve výši 22,2 miliardy korun. Saldo přílivu přímých zahraničních investic činilo 4,1 miliardy korun a saldo reinvestovaného zisku dosáhlo deseti miliard korun. U portfoliových investic byl zaznamenán příliv ve výši 26 miliardy korun. Ten byl hlavně odrazem zvýšeného zájmu zahraničních investorů o tuzemské státní a bankovním dluhopisy.

Devizové rezervy se v únoru zvýšily o 44,3 miliardy korun, po vyloučení kurzových rozdílů, a to navzdory tomu, že Česká národní banka výnosy z devizových rezerv od počátku roku opět odprodává. Intervence ve prospěch koruny výši rezerv poznamenají až v březnových číslech. Jejich únorový nárůst jde na vrub klientských obchodů centrální banky. Tady jde typicky o směnu prostředků z EU fondů pro potřeby vlády.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance skončí po osmi letech se schodkem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB