Běžný účet se vrátil do přebytku, odliv dividend zůstává nízký

Běžný účet platební bilance ČR v květnu vyrostl do přebytku 4,2 miliardy korun po předchozím deficitu 9,2 mld. Kč. V průměru se se čekal deficit kolem čtyř miliard Kč. Meziročně jde o zhoršení o téměř 22 miliard Kč. Za tím stojí propad zahraničního obchodu, přičemž ještě většímu deficitu brání snížený odliv dividend.
Reakce koruny na dnes zveřejněné údaje byla nulová. Koruna zůstává poblíž 26,68 CZK/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V metodice platební bilance dosáhlo saldo zahraničního obchodu se zbožím přebytku 8,4 mld. Kč. Spolu s přebytkem bilance služeb tak výkonová bilance skončila v plusu téměř 20 miliard korun. Odhad odlivu dividend se oproti dubnu sice zvýšil, ale stále zůstal relativně nízký na 10,6 mld. Kč.

Deficit bilance prvotních důchodů se tak mírně prohloubil na 9,6 miliardy korun. Meziročně to znamená zlepšení o 19 mld. Kč. V důchodové bilanci je zahrnuto aktivní saldo převodů do ČR z rozpočtu EU ve výši 4,3 miliardy korun. Na kapitálovém účtu byly příjmy z rozpočtu EU v objemu 9,2 mld. Kč.

Odliv kapitálu na finančním účtu činil 16,9 mld. Kč. Příliv přímých investic dosáhl v květnu zhruba pěti miliard, což je podobná hodnota jako před rokem. Naopak výrazného nárůstu dosáhlo záporné saldo portfoliových investic ve výši 44,2 miliardy korun, které bylo především způsobeno poklesem objemu investic nerezidentů do bankovních dluhopisů.

Saldo ostatních investic vykázalo příliv kapitálu v objemu 38,3 mld. Kč. Devizové rezervy vzrostly o 16,3 mld. Kč. Podíl chyb a opomenutí byl tentokrát relativně nízký ve výši 3,5 mld. Kč. Platební bilance bude pravděpodobně i nadále negativně zatížena zhoršeným zahraničním obchodem, přičemž odliv dividend zůstává značně nejistý.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance v deficitu, větší odliv kapitálu se nekonal

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru