Bezplatná pomoc začínajícím podnikatelům? Informace i záruky

Rozjezd podnikání nemusí být snadný a zpravidla se neobejde bez kapitálu. Nová firma logicky nemá žádnou historii, což může být problém u obchodních partnerů i bank. Obtížná může být též orientace v legislativě a podnikatelském prostředí vůbec. Jaké výhody a možnosti podpory jsou dostupné novým firmám či podnikatelům?
Rozjezd podnikání nemusí být snadný a zpravidla se neobejde bez kapitálu. Nová firma logicky nemá žádnou historii, což může být problém u obchodních partnerů i bank. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Česku stoupá počet živnostenských oprávnění poměrně stabilně už několik let. Data České správy sociálního zabezpečení ke konci prvního čtvrtletí pak ukazují meziroční růst u hlavních i vedlejších samostatných výdělečných činností.

Podporu pro začínající podnikatele v nelehkých začátcích nabízejí veřejné instituce i komerční subjekty. Například projekt Nakopni.to poskytuje slevu 50 procent pro nové firmy, tedy pokud je mladší než jeden rok, na různé softwarové nástroje. Na slevu v prvním roce podnikání lze dosáhnout také u některých účetních či daňových firem.

Zvýhodnění začínajících podnikatelů se ale věnují rovněž dotační programy Evropské unie nebo tuzemských krajů. Například Moravskoslezský kraj poskytuje takzvaný Voucher pro začínající firmy ve výši 50 000 až 100 000 Kč. Podnikatel, jehož IČO není starší než dva roky, ho může využít třeba na výrobu funkčního vzorku či prototypu, nákup služeb i vybavení, vzdělávání a podobně.

PSALI JSME:
Vloni začalo podnikat nejméně lidí za poslední čtyři roky

Záruky na úvěry pro začínající podnikatele

Speciální produkty šité na míru novým firmám nabízejí také některé banky. I tak ale mladý podnikatelský subjekt bez historie může mít v oblasti financování velmi omezené možnosti.

„V rámci našich programů se zaměřujeme i na začínající podnikatele, kterým velmi pravděpodobně bude chybět vlastní majetek k zaručení úvěru a bez historie by těžko úvěr od některé z komerčních bank získávali,“ říká Marie Lafantová, tisková mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která podporuje malé a střední podnikatele formou záruk a zvýhodněných úvěrů.

Začínající podnikatelé, kteří získali od ČMZRB v posledním roce podporu z programu Inostart či Jihočech (zvýhodněný úvěr firmám, které začínají svůj byznys v Jihočeském kraji, pozn. red.), využili financování nejčastěji k nákupu technologie nutné pro zahájení výroby, vybavení nově vznikající provozovny či k pořízení zásob.

PSALI JSME:
V květnu začalo podnikat pět tisíc lidí. Mnohem více živností ale bylo přerušeno, nebo zaniklo

Jednodušší i výhodnější nákup zboží a služeb

Velké firmy obvykle u svých dodavatelů díky větším obratům požívají výhod silné vyjednávací pozice, což jim zajišťuje například lepší cenové podmínky i splatnost faktur. Na druhou stranu u nové firmy bez historie mají dodavatelé často pochyby, zda bude platit včas či zda vůbec zaplatí. Začínajícímu podnikateli tudíž může situaci výrazně usnadnit takzvaná nákupní aliance.

„Nákupní aliance sdružuje poptávku více firem i živnostníků, díky čemuž dosahuje velkého obratu a zajišťuje svým členům trvale výhodný nákup zboží a služeb od různých dodavatelů. Pro začínajícího podnikatele to v prvé řadě znamená, že v hektickém období rozjezdu firmy nemusí řešit nastavení spolupráce nebo vyjednávání s každým dodavatelem zvlášť. Přitom hned při startu dosáhne na podmínky jinak dostupné jen velkým podnikům,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

„Dalším benefitem je, že nová firma bez historie může od počátku platit za zboží a služby na základě faktury. Ať už jde o odběry pohonných hmot, dobíjení elektromobilů, služby mobilního operátora, či dodávky kancelářských potřeb a další, vše je přehledně vyúčtováno na konci stanoveného období,“ dodává Duraković.

PSALI JSME:
Nápad z Karlových Varů: Podnikání, které se vejde do kabelky

Jak na to?

Před tím, než se rozhodnete založit firmu nebo živnost, je dobré vědět, jak na to. I zde existuje efektivní podpora. Kupříkladu Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje poskytuje bezplatné poradenství v rámci programu Rozjeď byznys. Mentor komory provede začínajícího podnikatele úvodními kroky, pomůže s podnikatelským plánem a také uvědomit si, co vše je třeba pro start podnikání.

Během pandemie koronaviru vznikl rovněž další podpůrný projekt Nastartujte úspěšný byznys. Jde o bezplatné školení, které má začínající podnikatele seznámit se základními aspekty a praktickými tipy pro podnikání, a to i z právního hlediska.

Také poradenská skupina Grant Thornton spustila na portál pro bezplatnou pomoc podnikatelům. Ti zde získají informace o aktuálních programech, které vznikly v souvislosti s pandemií koronaviru, podmínky k podání žádostí i návod k jejich vyplnění. V případě nejasností mohou pokládat i dotazy, na které odpovědí experti společnosti.

PSALI JSME:
Poctivé řemeslo umožnilo mladým tvůrcům přečkat lockdowny a konečně otevřít vlastní galerii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB