Bidenovo saúdské fiasko, hrozí další citelné zdražení pohonných hmot

Analýza
Americký prezident Joe Biden nedokázal při své návštěvě Saúdy přesvědčit, aby se zavázali k výraznějšímu navýšení těžby ropy. Klíčový cíl jeho výpravy do blízkovýchodního regionu zůstal nenaplněn. Což pro Česko znamená hlavně jedno: Pohonné hmoty moc zlevňovat nebudou, ba dokonce i citelně zdraží.
Americká zpravodajská služba CIA viní ze zosnování vraždy kritika režimu, novináře Džamála Chášukdžího, přímo saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána (na snímku), faktického vládce pouštního království. Ten podíl na vraždě odmítá. Foto: U.S. Department of State from United States – Secretary Pompeo Meets With Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82495646

Biden sám naléhavě potřebuje, aby Rijád těžbu navýšil. Neboť by pak klesla cena pohonných hmot ve Spojených státech. A jak Demokratické straně, tak Bidenovi samotnému by stouply preference a šance na volební úspěch. Jenže když americký prezident včera blízkovýchodní region opouštěl, pronesl pouze to, že ohledně ropy „dojde na další kroky v nadcházejících týdnech“.

To je málo. Politický úspěch vypadá jinak. Rijád zato zdůraznil, že jakékoli rozhodnutí o navýšení těžby bude učiněno na půdorysu uskupení OPEC+. Jeho členy jsou jak tradiční členové kartelu OPEC, tak také další velcí těžaři ropy, v čele s Ruskem. Z vyjádření Rijádu tak plyne, že pokud navýšení těžby neodsouhlasí Moskva, Rijád Bidenovo přání nevyslyší.

Nejbližší jednání OPEC+ je plánováno na 3. srpna. A pokud Saúdové těžbu nakonec vskutku nenavýší, bude z právě skončené Bidenovy návštěvy definitivně fiasko. Americký prezident totiž ve své předvolební kampani označil Saúdskou Arábii za vyvrhelský stát. A to kvůli zapojení rijádského režimu do vraždy jeho prominentního kritika, novináře Džamála Chášukdžího.

PSALI JSME:
Nenapodobujme Německo, varuje před zákazem exportu do Saúdské Arábie šéf zbrojařské asociace

K vraždě žurnalisty došlo v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle tureckých úřadů by Chášukdží uškrcen a následně rozčtvrcen. Například americká zpravodajská služba CIA viní ze zosnování vraždy přímo saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, faktického vládce pouštního království. Ten podíl na vraždě odmítá.

Právě s korunním princem, donedávna ještě „vyvrhelem“, Biden probíral navýšení těžby ropy, zjevně tedy bez výraznějšího úspěchu. Muhammadu bin Salmánovi ovšem vrátil legitimitu. Vždyť za ním přicestoval a jednal jako rovný s rovným. Rijád tedy získal, co v důsledku vraždy novináře alespoň na Západě ztratil, avšak Washington za to, zdá se, nic moc nemá.

Aby toho nebylo málo, Bidenova návštěva, resp. to, že k ničemu moc nevede, stvrzuje, že spojenectví mezi Rijádem a Moskvou je stále nerozborné. Moskvě se hodí, když se těžba ropy nenavýší, jelikož tak zůstávají ceny ropy na světových trzích vysoko. Barel ropy Brent v pátek uzavřel na ceně přes 100 dolarů.

Tudíž Kreml je s to svoji ropu, prodávanou kvůli sankcím ve slevě, i tak „udat“ Číňanům nebo Indům za stále velmi atraktivní cenu, kolem 70 nebo 80 dolarů za barel. Přitom ruský rozpočet na letošní rok počítal s cenami ropy kolem 60 dolarů za barel.

PSALI JSME:
Ropa: Co nás čeká po Čínou vyvolaném skoku cen?

Biden tedy v Saúdské Arábii vrátil Rijádu legitimitu, aniž za to něco podstatného získal. A přitom si ještě hořce ověřil, že ropné království, někdejší oddaný spojenec Washingtonu, jenž v 80. letech svojí tehdejší těžební politikou pomohl přivodit pád SSSR, má nyní stále blíže k Rusku.

Z hořkého Bidenova poznatku nebudou mít radost ani čeští motoristé a vůbec celá tuzemská ekonomika. Pohonné hmoty v ČR sice v uplynulém týdnu zlevnily přibližně o 50 haléřů na litr, jejich cena je však stále vysoko. Benzín stojí kolem 47,40 Kč/l a nafta kolem 47,60 Kč/l.

Další určité zlevnění v nejbližší době sice nastane, ale výraznější propad cen čekat nelze. Naopak, přetrvává riziko, že se ceny dostanou až nad 50 Kč/l – pokud Rusko příští týden neobnoví dodávky plynu do EU plynovodem Nord Stream 1. Bidenovo saúdskoarabské fiasko znamená nejen dražší pohonné hmoty v Česku, ale i vyšší tuzemskou celkovou inflaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Více než sankce škodí Rusku levná ropa

Zavřít reklamu ×
 1. Biden je bůh vyjednávání. „Čau. Chci ti říct, že pro mě jsi obyčejný vrah. A teď k věci, potřeboval bych píchnout s…“

  • presne tak…. vsak bideta nikdo vazne nebere…. a za druhy, neni problem v USA zvysit tezbu, zdroju maji dost… ale to bidet ne, to nedovoli…. vsak se jim to krati, volby se blizi

 2. Problém je, že arabové nejsou indiáni… 🙂

  Současný stav jim umožňuje dosáhnout daleko větších zisků z jejich docházejících zásob ropy… …víte, že plánují v nejbližších 10-15 letech postavit nižší desítky GW obnovitelných zdrojů? Proč asi… K tomu si připomeňme, jak před pár lety poprvé nedokázali vytěžit objem stanovený OPEC.

  Nehledě na to, že si vztahy s arabama systematicky poškozujeme kvůli Izraeli… …kterej se nám za to odvděčil tím, že zakázal američanům dodat na Ukrajinu Iron Dome krátce před začátkem invaze.

 3. Hlavně je třeba v souvislostech nezapomínat na to, že jsou to právě Saúdové, kdo již více než 20 let vedou a více či méně skrytě financují světový džihád, tedy svatou válku proti Velkému Satanovi – USA, a „západu“. Saúdové jsou především fundamentalističtí muslimové a ti neznají milost nebo slitování. Oni budou dělat je to, co je dobré pro šíření islámu – jak kážou jejich mullové – a jak to chce jejich prorok – „odstraňovat překážky šíření islámu“.

 4. Velmi se omlouvám ale klasika jak napsat něco jinak, manipulace se a snaha o zapojení Moskvy. Saudové zdělili světu toto Snažil se v současné energetické krizi na svou stranu více získat Saúdskou Arábii coby ropnou velmoc, ta mu však ústy „vyvrhele“ korunního prince Muhammada bin Salmána sdělila, že už není schopna produkci ropy příliš navýšit.

 5. Ono to tak horké nebude a p. Kovanda zase šíří trochu paniku- reálně už v rámci OPEC+, tedy i se souhlasem Ruska, došlo k odsouhlasení navýšení těžby pro červenec a srpen – viz. zde:
  https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3497719-opec-urychli-zvysovani-tezby-ropy-rust-v-cervenci-a-srpnu-cini-648-tisic-barelu.
  Biden chtěl pravda ještě víc a neuspěl, je ovšem taky pravdou, že krom Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů už nikdo z OPECu stejně nemá moc jak konvenční těžbu navýšit. Každopádně vyšší těžba už nyní běží, tedy dojde-li ke zvýšení ceny, pak to bude z jiných důvodů, ne z tohoto.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB