Bitcoin slaví comeback, chystají se regulace

Názor
Za poslední týden se kolem bitcoinu vyrojilo hned několik pozitivních zpráv, které způsobily, že vedle ostatních významných kryptoměn znovu zazářil. Mezitím roste poptávka po jasném regulativním rámci pro kryptoměny.
O minulém víkendu odsouhlasila většina těžařů bitcoinu první upgrade bitcoinové sítě za poslední čtyři roky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od 4. ledna, kdy Saúdská Arábie oznámila jednostranné omezení únorové a březnové produkce, došlo k vzestupu cen téměř o čtvrtinu. To znamená, že z trhu mizí čím dál víc barelů a tržní podmínky jsou nejtěsnější za poslední rok či více. A i když miliardy lidí po celém světě dál trpí kvůli lockdownům a omezené mobilitě, poptávka v Asii, a zejména v Číně, se drží vysoko.

Bitcoin poráží ostatní kryptoměny

Za poslední týden stoupla cena bitcoinu o víc než deset procent, zatímco výnosy většiny ostatních významnějších kryptoměn byly téměř neznatelné, pokud ne přímo záporné. Za zotavením bitcoinu stojí hned několik pozitivních zpráv. V Salvadoru už se stal bitcoin například zákonným platidlem (ačkoli tamní ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že země zatím není připravena na to, aby se mzdy vyplácely v bitcoinech – pozn. aut.).

Také Tesla oznámila, že znovu umožní bitcoinové transakce, když se potvrdí, že více než 50 % energií spotřebovaných na těžbu bitcoinů pochází z čistých zdrojů. A došlo i k prvnímu významnému upgradu bitcoinu za poslední čtyři roky.

PSALI JSME:
Salvador uzákonil bitcoin jako platidlo. Reakce trhu je vlažná, kryptoměna zpevnila jen o tři procenta

Regulace – omezení, nebo příležitost?

V posledních týdnech se v celém světě ozývá volání po regulaci kryptoměn. Minulý týden senátorka Spojených států Elizabeth Warren vyzvala americké politiky, aby začali řešit problematiku rostoucího využití kryptoměn.

V Nizozemsku navrhl vysoký funkcionář bitcoin zcela zakázat, ale holandský ministr financí namítl, že dohled bude účinnější než zákazy. Jen je prý třeba nastavit odpovídající pravidla, a zmírnit tak rizika související např. s praním špinavých peněz.

Také šéf italského úřadu pro burzovní dohled vyjádřil obavy ohledně nedostatečných standardů upravujících rostoucí trh s kryptoměnami a JAR již připravuje základy strukturované regulace kryptoměn.

PSALI JSME:
Tesla dále hodlá investovat do bitcoinu, ten se díky tomu zotavil z propadu

Je ale regulace kryptoměn opravdu tak špatná? Zac Prince, CEO společnosti BlockFi, ji vnímá jako pozitivní věc, protože „díky jasným pravidlům mohou firmy, jako je BlockFi, dál inovovat a spotřebitelé a investoři se tohoto sektoru nemusí zbytečně obávat“.

První upgrade bitcoinu za čtyři roky

O minulém víkendu odsouhlasila většina těžařů bitcoinu první upgrade bitcoinové sítě za poslední čtyři roky, tzv. Taproot, a vyslali tak signál, že jsou na jeho zavedení připraveni. Samotné zavedení se však očekává až v listopadu, protože těžaři i jednotlivé uzly potřebují čas na aktualizaci softwaru.

Upgrade má zlepšit nejen ochranu dat, ale i rozšiřitelnost a bezpečnost sítě využívané k realizaci bitcoinových transakcí. Navíc otevírá bitcoinu dveře do světa tzv. smart kontraktů, které jsou dnes tak populární na blockchainové platformě Ethereum.

Autor je hlavní kvantitativní analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co se dá vyrobit z bitcoinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru