Bitcoin zase roste na ceně. Vyplatí se do něj investovat?

Názor
Na podzim mnozí, i čeští rozumbradové tancovali na hrobu bitcoinu, aniž se ovšem ujistili, že je skutečně mrtvý. Kopat do nemohoucího není morální v životě a nemusí to být prozíravé na trzích.
Jedním z největších rizik současného dlouhodobého investování je nemít v bitcoinu investováno vůbec nic. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bitcoin od začátku letošního roku vyskočil o nějakých 40 procent a mlčení těch rozumbradů je nyní ohlušující. Už poněkolikáté viděli bitcoin mrtvý, zřejmě v důsledku vlastního promarnění příležitosti do něj dříve výhodně investovat, a opět se spletli.

Bitcoin a další kryptoměny se nyní chová stále více jako technologická akcie. Vzhůru jej z velké části žene vyhlídka méně razantního utahování měnové politiky americké centrální banky. Ta se sice nemusí naplnit, ale to neznamená, že má nyní valný smysl zůstat mimo bitcoin.

PSALI JSME:
Má cenu investovat do Bitcoinu?

Není mrtvý. Naopak, jedním z největších rizik současného dlouhodobého investování je nemít v bitcoinu investováno vůbec nic. Vždyť v uplynulých dvanácti letech zhodnocuje průměrným ročním tempem zhruba 150 procent.

Index Standard & Poor’s 500 za stejnou dobu přidává ročně průměrně přibližně deset procent. Za uplynulé tři roky pak index amerických akcií přidává průměrně ročně přes sedm procent, kdežto bitcoin bezmála 37 procent.

PSALI JSME:
Bitcoin se blíží dvouletému minimu

Samozřejmě, obecně platí, že podíl bitcoinu na celkových investicích by měl být v jednotkách procent, zatímco podíl akcií v desítkách procent.

Podstatné je dokupovat bitcoin stále i teď pravidelně, bez ohledu na momentální cenu, v relativně malém, fixním objemu, „holdovat“ (držet, pozn. red.) a vykašlat se na investice do 99,5 procenta další kryptoměn, takzvaných shitcoinů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kryptoměny mohou přinášet výnosy podobné dividendám

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?