Black Friday: Češi spotřebiče nejen více nakupují, ale také recyklují

Konec listopadu je už i v České republice spojený s nákupním svátkem označovaným jako Black Friday neboli černý pátek. Obchody a e-shopy lákají zákazníky na velké slevy zboží a tato marketingová akce znamená pro prodejce až několikanásobný nárůst prodejů. Podle statistik se na trhu objevuje nejen stále více elektrických a elektronických zařízení, jejichž odbyt výrazně roste právě v den černého pátku, ale Češi se zlepšují také v jejich recyklaci. Uvědomují si, že skladovat nepoužívané spotřebiče doma může být nebezpečné.

Zákazníci si odnáší na Black Friday i 3 x více zboží

Black Friday připadá letos na 24. listopadu. Nákupní marketingová akce, která se do České republiky dostala z USA a Kanady, je spojená s výprodejem zboží a velkými slevami. Zapojují se do ní nejčastěji prodejci elektrických zařízení a elektroniky nebo oblečení, ale vztahuje se i na širší sortiment. Mnohdy trvá mnohem déle, než pouhý den. Tak jak tak se jedná o svátek spojený s nákupní horečkou. „V průběhu Black Friday si od nás zákazníci odnesou v průměru 3x více elektropřístrojů než v předchozí listopadové pátky. Z kategorie domácích spotřebičů je největší zájem většinou o pračky a sušičky, v těsném závěsu za nimi jsou lednice. Kupující přichází hojně i pro výrobky péče o tělo, například holicí strojky nebo elektrické kartáčky na zuby,“ říká Lenka Mastešová ze společnosti Euronics, která je největší sítí elektroprodejen u nás, současně provozuje i e-shop Euronics.cz a do Black Friday se letos zapojila.

Lepšíme se v recyklaci velkých spotřebičů

Právě velké domácí spotřebiče, jako pračky, chladničky nebo sporáky, se daří Čechům čím dál více recyklovat. Podle posledních dostupných statistik Ministerstva životního prostředí ČR se recyklace v této kategorii elektrozařízení neustále zvyšuje. V roce 2016 se zrecyklovalo přes 54 % takovýchto zařízení z celkového počtu uvedených na trh, zatímco v roce 2015 to bylo jen 44 % a v roce 2014 pak 37 %. Obdobný trend je možné vysledovat také v oblasti malých domácích spotřebičů, kam se řadí třeba fény, kulmy a další výrobky péče o tělo. Těch domácnosti a firmy odevzdaly ke sběru a recyklaci v roce 2016 54 % z celku uvedeného do trhu, oproti 45 % z roku 2015 a 40 % v roce 2014.

Sběr TV nemá jasný trend, mobily zůstávají v šuplíku

Nárůst zaznamenala také kategorie IT zahrnující počítače, notebooky nebo tablety a mobilní telefony. Tam se meziročně začalo recyklovat o 15-20 % více. „V České republice se každým rokem prodá na dva a půl milionu mobilních telefonů. Používáme je v průměru 3-4 roky, než si pořídíme nový. Nejvíce k těmto obměnám dochází právě na takové komerční svátky, jako jsou Black Friday nebo Vánoce,“ popisuje Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a udržitelného podnikání Vodafonu a dodává: „Počet recyklovaných starých mobilů sice roste, nicméně stále je to jen malý zlomek toho, co Češi uchovávají u sebe doma.“ Naopak výkyvy v recyklaci existují u zařízení, která šíří obraz a zvuk, primárně jde o televize a radia. Z nově uvedených výrobků na trh se sice v roce 2016 vysbíralo 121 %, nicméně v předchozích letech sběr spíše klesal z 96 % na 76 %.

Recyklaci usnadňují bezplatné pomocné služby a odvozy

Dle dostupných statistik jsou tedy Češi v recyklaci elektrozařízení zařízení stále vzornější. „I naše statistiky potvrzují, že sběr velkých spotřebičů funguje lépe a lépe. Důvodem je široká nabídka podpůrných služeb prodejců, kteří nabízí odvoz starých spotřebičů, nebo také využití našich vlastních služeb, tedy objednání odvozu zdarma z domu nebo z firmy přímo přes kolektivní systém. Například domácnosti mohou využít tzv. služby Buď líný, kdy pro vysloužilá zařízení a spotřebiče přijede bezplatně kurýrní služba. Sběru pomáhá i úzká spolupráce s obcemi a firmami na větších sběrných akcích,“ vysvětluje David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií.

Hračky a menší spotřebiče často končí v klasickém koši

Nejhůře recyklujeme malé elektrické a elektronické nástroje, mezi něž patří hračky nebo přístroje pro sport a volný čas. Zejména vzhledem k jejich menší velikosti se vejdou do běžného koše, kde bohužel často končí. Některé domácnosti je také dlouho skladují doma, i když už nejsou funkční nebo se nevyužívají. „U všech spotřebičů a elektrických či elektronických zařízení a nástrojů platí, že pokud je už nepoužíváme, měli bychom se jich co nejrychleji zbavit, a to ekologickou cestou. Mohou obsahovat nebezpečné látky. Mezi nejčastější hrozby u těchto menších spotřebičů patří zejména rtuťové spínače, elektrolytické kondenzátory a akumulátory a baterie, jež jsou jejich součástí,“ doplňuje Vandrovec.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Tiskové zprávy

Hodnocení ČNB českou veřejností

Ve dnech 1. – 8. 2. 2018 STEM provedl pro Českou národní banku průzkum veřejného mínění, který se zaměřil na názory občanů na ČNB. Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let byl na základě kvótního výběru zkoumán kombinací technik PAPI a CAPI. V osobních rozhovorech bylo dotázáno 1028 osob starších 18 let.

Výsledek BNP Paribas Cardif pojišťovny za rok 2017. Výrazné zlepšení výsledků

Loňský kalendářní rok byl pro společnost BNP Paribas Cardif Pojišťovnu velice úspěšný. Čistý zisk pojišťovny v minulém roce zaznamenal nárůst o 26 % oproti roku 2016. V roce 2017 společnost dosáhla čistého zisku 168 milionů Kč oproti 133 milionům v roce 2016. Celkově společnost předepsala pojistné ve výši 2 262 …

Air Products míří na Mars

Spolupráce společnosti Air Products a americké kosmické agentury NASA trvá už neuvěřitelných šedesát let. Ani nejnovější mise NASA k Marsu nazvaná InSight, která odstartovala 5. května z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, se nemohla obejít bez významné účasti tohoto chemického koncernu.

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru