Blbá nálada kvůli zdražování. Dvě třetiny Čechů se obávají chudoby

Průzkum
Více než čtyři pětiny Čechů jsou přesvědčeny, že se situace ohledně zdražování do budoucna nezlepší. Celých 80 procent tvrdí, že kvůli stoupajícím cenám energií muselo začít více šetřit a omezovat některé své potřeby včetně nakupování. A téměř 65 procent se obává chudoby. Ukázal to aktuální průzkum společnosti STEM, který agentura zveřejnila na svém webu.
Téměř 65 procent Čechů se podle nejnovějšího průzkumu společnosti STEM obává chudoby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Neziskový ústav STEM provedl výzkum na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let v druhé polovině června. Na otázky odpovídala více než tisícovka dotázaných. Podle agentury se výzkum uskutečnil pod dojmem několika velkých nejistot, které souvisejí především s ruským vpádem na Ukrajinu.

Válka trvá už více než čtvrt roku, což mimo jiné způsobilo několikamilionovou uprchlickou vlnu, přičemž část Ukrajinců dorazila také do Česka. Konflikt rovněž poškodil a ohrožuje dodávky různých surovin, především plynu. Inflace v Česku už dosáhla šestnácti procent a podle krizových scénářů to nemusí být strop. Zdražuje prakticky veškeré zboží a služby.

Nejvíce skeptičtí jsou senioři

Většina Čechů je ohledně budoucího vývoje cen zboží a služeb v první polovině roku značně skeptická. Více než čtyři pětiny mají za to, že se situace v tomto ohledu za rok spíše nebo určitě nezlepší.

PSALI JSME:
Inflace v Česku míří ke dvaceti procentům

Největší pesimismus projevují občané starší 60 let, na 85 procent z nich si myslí, že se situace nezlepší. Silně negativní očekávání převažuje i mezi lidmi, kteří jsou už nyní v obtížné situaci: 56 procent lidí ze špatně zajištěných domácností rozhodně nečeká, že se situace do roka zlepší.

Více optimistů je naopak mezi vysokoškoláky, a rovněž mezi lidmi ve věku 18 až 29 let. V obou případech shodně velké skupiny (25 %) do budoucna očekávají zlepšení. I tak ale napříč všemi kategoriemi jasně dominuje názor, že lépe nebude.

Tato zjištění odpovídají nedávným výsledkům šetření finanční situace domácností agentury STEM pro společnost KPMG, které ukázaly mezi Čechy velmi vysoká inflační očekávání: Celých 43 procent má za to, že zdražování ještě zrychlí a další třetina předpokládá, že ceny dále porostou současným tempem.

Obchodům klesly tržby

Dopady inflace pociťuje většina lidí už nyní, kvůli zdražování energií, tedy elektřiny, plynu a také pohonných hmot většina lidí (80 %) podle svých tvrzení musela začít ve větší míře šetřit a omezovat některé své potřeby.

PSALI JSME:
Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku. A nejméně v Libereckém kraji

Potvrzují to čerstvá data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Maloobchodní tržby po dubnovém růstu o 5,7 procenta v květnu klesly meziročně o 6,9 procenta. Snížily se přitom ve všech typech prodejen s výjimkou lékáren a drogerií.

„Meziroční srovnání ovlivnila i vyšší srovnávací základna, kdy vloni v květnu po uvolnění pandemických opatření tržby některých sortimentů nepotravinářského zboží výrazně rostly,“ uvedla podle serveru České noviny Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Pátý měsíc v řadě klesly tržby internetovým obchodům. Snížily se zhruba o deset procent. „Avšak oproti předpandemickému roku 2019 byly o více než třetinu vyšší,“ upozornila Gotvaldová. Protiepidemická opatření několikrát omezila prodej v kamenných obchodech, což přimělo zákazníky nakupovat více v e-shopech.

PSALI JSME:
Lidé výrazně omezují spotřebu

V klidu je pouze pětina lidí

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví klesly letos v květnu meziročně o 15,3 procenta, obchody se sportovními potřebami utržily o 14,8 procenta méně, prodejny elektroniky měly tržby téměř o desetinu nižší a obchody s výrobky pro domácnost si pohoršily o devět procent.

Nespecializované prodejny s převahou potravin vykázaly tržby nižší o 6,4 procenta, specializované prodejny potravin utržily o 3,2 procenta méně. Podle odborníků přitom bude propad pokračovat i v následujících měsících. Pouze tržby v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb vzrostly o 5,5 procenta a v drogeriích o 4,4 procenta.

Podle zjištění agentury STEM se nárůst cen energií zatím významněji nedotkl pouze jedné pětiny občanů. Situace nejcitelněji dopadá na lidi starší šedesáti let, 89 procent tvrdí, že se již muselo začít více uskromňovat. Naopak největší skupina těch, kteří zatím k větším úsporným opatřením nemuseli přikročit, je mezi mladými lidmi do 29 let.

PSALI JSME:
Češi ve finančních potížích: Nevystačí s platem, přibývá exekucí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Spotřebitelé dál omezují své nákupy

I v říjnu pokračoval trend snižování reálných tržeb tuzemských obchodů. Tentokrát se meziměsíčně snížily o 1,8 procenta, meziroční pokles už dokonce dosáhl 9,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.