Blíží se bytová tsunami?

Názor
Společně s daty za stavební výrobu zveřejnil minulý týden Český statistický úřad (ČSÚ) také údaje o nových bytech. Počty nově zahájených bytů od konce koronakrize prudce rostou. V posledních měsících už jejich 12měsíční kumulace (jednoměsíční čísla jsou hodně kolísavá, pozn. aut.) překročila rekord z července 2008 ve výši 47 tisíc; poslední údaj (za letošní květen) už mluví o 49 tisících.
Počty dokončených bytů na boom zatím nezareagovaly. Dá se tedy předpokládat, že rychle roste počet rozestavěných bytů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Růst počtu zahájených bytů už zesiluje tak dlouho, že hypotéza o postcovidovém dohánění restů na stavebních úřadech přestává být nejpravděpodobnějším vysvětlením. Tím je teď spíš standardní reakce nabídky na prudký růst cen domů a bytů pozorovaný už několik čtvrtletí.

Zdroj: ČSÚ, Česká spořitelna

Počty dokončených bytů ale na tento boom zatím nezareagovaly. Dá se tedy předpokládat, že rychle roste počet rozestavěných bytů. Developeři a ostatní stavebníci se zřejmě vrhají do zahajování výstavby i u vědomí, že budou následně bojovat s nedostatkem pracovní síly a materiálu k dokončení.

Tato situace vytváří naději/riziko, že pokud se postupně podaří pracovní sílu najít (třeba proto, že se kvůli slabé poptávce začne propouštět v jiných sektorech) a pokud zeslábne problém nedostatku stavebních materiálů, objeví se na trhu v rychlém sledu poměrně velká dávka nově dokončených bytů – s možnými negativními dopady na ceny.

Zdroj: ČSÚ, Česká spořitelna

Fenomén silného růstu počtu zahájených bytů (a zatím nerostoucího počtu bytů dokončených) se týká i samotné Prahy. U ní se – vzhledem k zastarávání bytového fondu a demografický trendům – obvykle uvádí výstavba až deset tisíc bytů ročně jako potřebné minimum.

Aktuálně vidíme počet zahájených bytů už zřetelně přes toto minimum, nicméně tím se (až budou tyto byty dokončeny) bude pouze pomalu umazávat deficit nakumulovaný v uplynulých letech.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha se loni rozrostla o 16 tisíc lidí, na nové obyvatele však připravená není. Chybí hlavně byty

Zavřít reklamu ×
  1. Poklesu cen se rozhodně nebojím . Zde jsou nemovitosti uložením peněz , a nechávají se běžně ladem . Tudíž developeři rozestavěli byty , ale ty mužou roky býti neobsazeny , než si najdou zakazníky za tu správnou cenu . Peněz je na trhu dost . Jen je má uzká skupina lidí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB