Blíží se čas zúčtování. Dokdy poslat peníze na stavebko a je čas ještě na novou smlouvu?

Blíží se konec roku a s ním i čas vypořádat stavební spoření. Kolik musíte mít na stavebku k 31. prosinci 2019, abyste z produktu vytěžili maximum? Dokdy lze sjednat novou smlouvu a získat tak ještě pro letošní rok státní podporu?
Ilustrační foto

Stavební spoření je stále velmi populárním konzervativním spořicím produktem. Oproti spořicím účtům je sice méně likvidní, avšak nabízí mnohonásobně vyšší výnos než kdejaký spořicí účet, stejně tak vyhrává i nad termínovanými vklady.

Kdy je stavební spoření nejvýhodnější?

Až čtyřprocentní zhodnocení vám může přinést stavební spoření. Výnos se skládá ze zhruba 1% úrokové sazby a z 2 000 Kč státní podpory. Tu ale získá jen ten, kdo na účet stavebka zašle 20 000 Kč za rok, každému totiž náleží 10% příspěvek z roční úložky. Pokud tak uspoříte třeba 25 000 Kč, stejně získáte od státu maximálně 2 000 Kč. I proto je stavební spoření nejvýhodnější tehdy, když ročně ukládáte zmiňovaných 20 000 Kč.

Peníze můžete na účet zasílat pravidelně každý měsíc, nebo jednou či dvakrát do roka. Frekvence je zcela na vás. Stejně tak je jedno, zda budete každý měsíc zasílat doporučovaných 1 700 Kč, nebo jednou zašlete 2 000 Kč a podruhé třeba 500 Kč. Důležité jen je, aby do 31. prosince 2019 přišlo na účet stavebního spoření celkem za daný rok 20 000 Kč.

Máte-li tak už sjednané stavebko, ověřte si zavčasu, zda není potřeba nějakou částku na účet ještě zaslat, ať nejste na jaře, kdy se připisuje státní podpora, nemile překvapeni.

POZOR: Rozhodně se nevyplatí zasílání potřebné částky nechávat na konec roku. Vánoční svátky vám mohou překazit plány a peníze nemusí včas na účet dojít, kvůli čemuž byste mohli o státní podporu v plné výši přijít.

Sjednejte si stavebko do konce roku a ušetřete na poplatcích

Dostatek času ale není jen na zaslání potřebné částky, hravě do konce roku zvládnete ještě stavební spoření i založit. Pokud na něj zašlete zmiňovaných 20 000 Kč, pak nepřijdete ani o 2 000 Kč příspěvek od státu a něco kápne i z úročení stavební spořitelny.

Ke konci roku navíc řada stavebních spořitelen láká nové klienty na nejrůznější slevy, bonusy a dárky. Nejčastěji odpouští poplatek za sjednání, a to až do výše 1 % z cílové částky. Vyplatí se tak sledovat například finanční portál půjčka.co, kde najdete přehled všech spořicích produktů včetně aktuálních akčních bonusů. Při cílové částce 250 000 Kč můžete totiž ušetřit 2 500 Kč, a to se vyplatí. Některé stavební spořitelny pak zvýhodňují produkt pro malé klienty, kterým navíc před Vánoci nabízí hravé dárky.

POZOR: I přestože počet smluv stavebního spoření na jednu osobu není omezen, co se státního příspěvku týká, ten získáte pouze jednou, to samé ale neplatí pro úvěr ze stavebka, i proto se o více smlouvách vyplatí uvažovat.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Co musíte zařídit při přepisu vozidla

Vlastnit auto znamená jednu věc: Nezapomenout na formality. Při nákupu či prodeji vozidla je třeba provést opětovnou registraci automobilu, tedy přepis na nového majitele. Přihlášení a odhlášení vozidla lze provést …

Nocleh jako v pohádce

Už jste někdy nocovali ve vysokohorské chatě, která dřív sloužila jako místo, kde se schovává krmivo pro kravičky?

Jak zlikvidovat společnost bez stresů a právně správně

Potřebujete ukončit své podnikání, které již nefunguje, a chcete, aby vše bylo po právní a obchodní stránce v pořádku? V mnoha případech vám totiž povrchní znalost účetních, právních a daňových úkonů nestačí a je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lékem na pandemii byly pro Čechy jejich koníčky

Průzkum
Dlouhé týdny „domácího vězení“ kvůli koronavirové pandemii pomohly Čechům překonat jejich zájmy a koníčky. Ukázal to rozsáhlý výzkumný projekt, který zkoumal chování obyvatel v době karantény. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně nyní budou výsledky porovnávat s kolegy z více než 50 zemí světa, kde lidé odpovídali na stejné otázky.
Rolovat nahoru