Blíží se čas zúčtování. Dokdy poslat peníze na stavebko a je čas ještě na novou smlouvu?

Blíží se konec roku a s ním i čas vypořádat stavební spoření. Kolik musíte mít na stavebku k 31. prosinci 2019, abyste z produktu vytěžili maximum? Dokdy lze sjednat novou smlouvu a získat tak ještě pro letošní rok státní podporu?
Ilustrační foto

Stavební spoření je stále velmi populárním konzervativním spořicím produktem. Oproti spořicím účtům je sice méně likvidní, avšak nabízí mnohonásobně vyšší výnos než kdejaký spořicí účet, stejně tak vyhrává i nad termínovanými vklady.

Kdy je stavební spoření nejvýhodnější?

Až čtyřprocentní zhodnocení vám může přinést stavební spoření. Výnos se skládá ze zhruba 1% úrokové sazby a z 2 000 Kč státní podpory. Tu ale získá jen ten, kdo na účet stavebka zašle 20 000 Kč za rok, každému totiž náleží 10% příspěvek z roční úložky. Pokud tak uspoříte třeba 25 000 Kč, stejně získáte od státu maximálně 2 000 Kč. I proto je stavební spoření nejvýhodnější tehdy, když ročně ukládáte zmiňovaných 20 000 Kč.

Peníze můžete na účet zasílat pravidelně každý měsíc, nebo jednou či dvakrát do roka. Frekvence je zcela na vás. Stejně tak je jedno, zda budete každý měsíc zasílat doporučovaných 1 700 Kč, nebo jednou zašlete 2 000 Kč a podruhé třeba 500 Kč. Důležité jen je, aby do 31. prosince 2019 přišlo na účet stavebního spoření celkem za daný rok 20 000 Kč.

Máte-li tak už sjednané stavebko, ověřte si zavčasu, zda není potřeba nějakou částku na účet ještě zaslat, ať nejste na jaře, kdy se připisuje státní podpora, nemile překvapeni.

POZOR: Rozhodně se nevyplatí zasílání potřebné částky nechávat na konec roku. Vánoční svátky vám mohou překazit plány a peníze nemusí včas na účet dojít, kvůli čemuž byste mohli o státní podporu v plné výši přijít.

Sjednejte si stavebko do konce roku a ušetřete na poplatcích

Dostatek času ale není jen na zaslání potřebné částky, hravě do konce roku zvládnete ještě stavební spoření i založit. Pokud na něj zašlete zmiňovaných 20 000 Kč, pak nepřijdete ani o 2 000 Kč příspěvek od státu a něco kápne i z úročení stavební spořitelny.

Ke konci roku navíc řada stavebních spořitelen láká nové klienty na nejrůznější slevy, bonusy a dárky. Nejčastěji odpouští poplatek za sjednání, a to až do výše 1 % z cílové částky. Vyplatí se tak sledovat například finanční portál půjčka.co, kde najdete přehled všech spořicích produktů včetně aktuálních akčních bonusů. Při cílové částce 250 000 Kč můžete totiž ušetřit 2 500 Kč, a to se vyplatí. Některé stavební spořitelny pak zvýhodňují produkt pro malé klienty, kterým navíc před Vánoci nabízí hravé dárky.

POZOR: I přestože počet smluv stavebního spoření na jednu osobu není omezen, co se státního příspěvku týká, ten získáte pouze jednou, to samé ale neplatí pro úvěr ze stavebka, i proto se o více smlouvách vyplatí uvažovat.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru