Blíží se konec malých hospod

Přesně na polovinu se ve svém názoru rozdělili účastníci nedávné ankety, kterou zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). Měli se vyjádřit k zavedení elektronické evidence tržeb, a zatímco jedna polovina obhajovala právo státu vybírat daně od všech způsobem, který uzná za vhodné, druzí poukazovali na obtíže, které to způsobí především menším a středním podnikatelům.

Malé hospody zřejmě přechod na elektronickou evidenci tržeb neustojí. Ilustrační foto: Pixabay

A co o zavedení systému online hlášení plateb myslí majitel jedné pražské restaurace, který z pochopitelných důvodů chtěl zůstat v anonymitě?

„Není žádným tajemstvím, že v pohostinství se část příjmů i mezd personálu nepřiznává, a tedy nedaní. Takže musím přiznat, že připravovaná evidence tržeb je v pořádku, i když pro řadu malých hospod, které už dneska jsou v existenčních problémech, to bude znamenat likvidaci. Ale zásadně nesouhlasím se způsobem, jakým to ministerstvo financí chce provádět. Způsobí to všem obrovské technické a logistické potíže a popravdě si vůbec neumím představit, že by evidence v praxi vůbec mohla fungovat.“

Se zákonem o registračních pokladnách přišla již Grossova vláda s účinností od roku 2007, jednalo se však pokladny s tzv. fiskální pamětí, do níž se průběžně ukládaly finanční operace a která sloužila případné finanční kontrole. Tentokrát však jde o elektronickou evidenci tržeb, tedy on-line propojení s finanční správou a automatické vydávání účtenky, kterou bude mít zákazník za povinnost odebrat, a dokonce se jí prokázat při případné kontrole.

„Vezměte si klasickou situaci, že platí osm lidí u stolu a každý zvlášť. Servírka vyťuká do terminálu účet, odešle to na finanční správu, dostane zpátky potvrzení a vytiskne účtenku. To je odhadem akce na půl hodiny, když všechno půjde hladce. Což ale polovina lidí nervově nevydrží a bude odcházet bez placení nebo s položením peněz na stůl, jako se to dělá teď, když třeba pospíchají z oběda zpátky do práce. Ale tím už se porušuje zákon a hrozí pokuta v desítkách tisíc nebo zavření podniku, protože nemáte komu vydat pokladní blok a naopak povinností hosta je vzít si účtenku,“ popisuje majitel restaurace.

„Nebo další příklad – oslava. Celý večer přijímáte hromadné objednávky pro jeden stůl, a když se bude končit, tak někdo řekne, že zaplatí svoji útratu, ale pak třeba oslavenec bude chtít uhradit veškeré pití a přitom už část účtu bude odeslaná a potvrzená. To budeme všechno rušit a začínat znovu? Dovede si představit, co to udělá v deset večer za pohodu? A do toho dvakrát spadne internet, což se u nás děje běžně.“

Vládní koalice má zákon, který má platit od ledna 2016, spojený s velkým očekáváním. Zejména s nárůstem ročního výběru daní o 10,5 miliardy Kč, zatímco náklady odhaduje na 300 milionů. Pravicová opozice zákon, který už projednává Parlament, označuje za likvidační pro malé podnikatele a nadměrně obtěžující podnikatele i zákazníky.

Zákon pamatuje i na citelné sankce. Pro podnikatele se jedná o pokutu až půl milionu, uzavření provozovny nebo až dvouletý zákaz činnosti. V blokovém řízení za přestupky bude možné uložit pokutu až 10 000 Kč, přičemž ze znění zákona, který prošel prvním čtením ve Sněmovně, zatím není jasné, zda se tato sankce týká i toho, když se zákazník nebude moci prokázat účtenkou.

Vstupní náklady znamenají pro mě obstarat tři nové pokladny, protože máme tři provozy, takže zhruba 100 000 korun. A ke každé jednoho číšníka navíc, takže další tři platy, protože je nepředstavitelné, aby servírka běhala po place a do toho si desítky minut posílala zprávy s finanční správou a tiskla účtenky hostům. Ano, zaznamenal jsem, že budu mít jednorázovou úlevu na dani asi pět tisíc a sníží se DPH na stravování o pár procent. To je ale v porovnání s tím, co nás tento zákon bude stát, naprosto směšné.“

Elektronická evidence tržeb se bude v od ledna 2016 týkat podnikatelů v restauračních a ubytovacích službách, později budou do systému zahrnuty velkoobchodní a maloobchodní společnosti a fyzické osoby. Celkem by mělo jít o zhruba 600 000 obchodníků, řemeslníků, restauratérů a provozovatelů dalších služeb.

Evidovat se budou všechny tržby v hotovosti, placené kartou, stravenkami a dalšími podobnými způsoby – například kupony nebo poukázkami. Platby faktury bankovním převodem z účtu na účet evidenci podléhat nemají. Počítá se se zvláštním režimem pro podnikatele bez internetového připojení, kteří budou muset tržby elektronicky evidovat a finanční správě posílat jednou týdně.

„Nechci být špatným prorokem, ale podle mě se brzy zjistí, že je tento způsob kontroly technicky nezvládnutelný, a zhruba za půl roku se zruší. Podobně jako před časem nařízení, že si všichni musejí pořídit bezdotykové baterie. Pak se to v tichosti odpískalo jako zbytečnost, ale náklady nám nikdo nevrátil. Teď to na mě dělá dojem, že nám jedna vyvolená firma prodá terminály a druhá zřídí datové centrum. Ty dvě se napakují a my to zaplatíme. A také pokračuje trend, že všechno se dělá na míru velkým podnikům, které likvidují ty malé. U hospod podobně jako v obchodě, kde velké řetězce už vytlačily malé krámy,“ uzavírá majitel restaurace.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika šlape na brzdu

Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR nijak zvlášť lichotivě. Mezikvartální růst propadl na méně než polovinu (z 0,7 % na 0,3 %), meziročně je hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 2,5 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru