Blíží se léto, pozor na otravu oxidem uhelnatým

Otrava oxidem uhelnatým (CO) je významným zdravotním problémem v mnoha vyspělých zemích světa a zaujímá první místo mezi otravami v Evropě. Za běžných okolností plynový spotřebič v domácnostech nepředstavuje žádné nebezpečí. Tím se stává až zanedbaný servis spotřebičů nebo spalinových cest a nedodržováním servisních period podle návodu výrobce spotřebiče.

Blíží se léto, pozor na otravu oxidem uhelnatým. Foto: Pixabay

Podle předpovědí meteorologů nás navíc čeká další tropické léto a při extrémních teplotách se může zanedbaný servis právě projevit. V horkém létě stoupá riziko až desetinásobně. Levným a jednoduchým řešením, které výrazně snižuje nebezpečí otravy, je zakoupení detektoru na únik CO.

Otravy představují vážné nebezpečí

Na úniku nebezpečných plynů v domácnostech v ČR se podílí CO podle statistik Hasičského záchranného sboru ČR téměř jednou třetinou, na jeho otravu zemřou ročně v ČR desítky osob.

„Otrava oxidem uhelnatým je významným zdravotním, sociálním a ekonomickým problémem v mnoha vyspělých zemích světa a zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě i Severní Americe,“ říká primář Michal Hájek z Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava.

Na rozdíl od zemního plynu, který je odorizován a tudíž je jeho zápach cítit, a primárně není ani toxický, oxid uhelnatý je bezbarvý, nedráždivý a neviditelný plyn bez zápachu, ale pro lidský organismus silně jedovatý. CO je bohužel velmi zákeřný plyn, ze začátku nejsou příznaky otravy vůbec patrné.

Prevence není složitá ani nákladná

Zvyšování počtu postižených osob je způsobeno nárůstem spotřebičů, které oxid uhelnatý produkují, a z 90 procent zanedbáváním pravidelného servisu ohřívačů vody, plynových kotlů a jiných topidel, servisu spalinových cest atd. v předepsaných termínech.

„Otravy oxidem uhelnatým bohužel přibývají v celé Evropě. Chceme proto upozornit, aby lidé nezanedbávali pravidelný servis plynových spotřebičů a spalinových cest a vyhnuli se i neodborným opravám zařízení,“ říká Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

Některé moderní plynové spotřebiče mají již zabudovaná čidla, která v případě, že by se toxické zplodiny vracely zpět do místnosti, plynové spotřebiče automaticky vyřadí z provozu. Pokud se tedy nyní rozhodujete o nákupu nového plynového spotřebiče, ověřte si, zda již takové čidlo spotřebič má. Čidlo se dá pořídit i samostatně, přijde asi na 500 korun.

Očekává se horké léto

Evropské meteorologické portály ve shodě předběžně informují o letošním nadprůměrně teplém létě. Zplodiny z plynových spotřebičů při extrémních teplotách tak mohou být chladnější než přehřátý vzduch zvenku a mohou se vracet zpět do místnosti, doporučuje se tedy rozhodně nepodcenit servis spotřebičů před létem. V topné sezóně a v horkém létě stoupá riziko až desetinásobně.

„V horkých dnech by měly domácnosti, které používají jakékoliv plynové spotřebiče, více větrat a mít se maximálně na pozoru. Pokud ohříváte vodu plynovým kotlem nebo máte plynový průtokový ohřívač vody, doporučujeme ve vedrech ani nezavírat dveře do koupelny, může docházet ke snížení tahu z komína, nebo nechávat pootevřené okno, jakýkoliv větrací otvor, šachtu nebo světlík,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

Může to být samozřejmě způsobeno neprůchodností komínů (ptačí hnízda aj.) nebo zanesením výměníku spotřebiče, způsobené zanedbáním jeho servisu aj. „Bývá zvykem si objednat servis plynového kotle před topnou sezónou, ale málokdo věnuje pozornost servisním kontrolám plynových spotřebičů před horkým létem. Přitom právě v létě nebývají servisní technici tak vytíženi,“ dodává Ruml.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru