Blíží se velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše, od kávy, přes sušenky po plechovkové pivo

Názor
Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny tentokrát už tak stranou nezůstanou. Naráz totiž zapůsobí hned několik příčin, které se spojí v hořký koktejl potravinové drahoty.
Blíží se velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše, od kávy, přes sušenky po plechovkové pivo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Světové ceny potravin vylétly v květnu meziročně o více než 40 procent a od té doby se každý měsíc cenový růst drží nad 30 procenty. Nyní tento světový růst cen potravin přijde i do Česka. Aktuálně celosvětově nejvíce rostou ceny olejů, o bezmála 70 procent, cukru (o skoro 50 procent) a obilovin a cereálií (o zhruba 30 procent).

Tyto potraviny tvoří klíčové složky průmyslově vyráběných potravinářských produktů, takže proto velké potravinářské společnosti jako Nestlé právě ohlašují výrazné podzimní zdražení.

Společnost Nestlé Česko, jež vyrábí třeba cukrovinky či nápoje, koncem minulého týdne uvedla, že své výrobky bude zdražovat od čtyř do třinácti procent. Vysvětluje to narušením dodavatelsko-odběratelských řetězců ve světě či růstem cen energií.

PSALI JSME:
Sladkosti budou dražší. Nestlé zvyšuje ceny

Vskutku, vedle zdražování základních potravin typu olejů, cukru či obilovin dramaticky stoupají náklady přepravy a zpracování.

Jak k přepravě, tak ke zpracování potravin, je třeba energií typu elektřiny či plynu, jež však v posledních týdnech zejména v Evropě a v částech Asie zdražují na rekordní úrovně. Třeba růst velkoobchodní ceny plynu vrcholil v EU minulý týden, kdy zdražení činilo meziročně až 400 procent.

Přepravu potravin komplikuje světová přepravní krize. Ta se typicky projevuje mocným vzestupem ceny za přepravu zboží kontejnerovým plavidlem. Cena kontejnerové přepravy narostla letos meziročně až o 350 procent. Navíc dochází k růstu cen ropy, a tedy benzínu či nafty a dalších paliv. Ropa Brent se prodává za cenu kolem 84 dolarů za barel, což je takřka nejvíce od roku 2014.

PSALI JSME:
Káva ve světě citelně zdražuje, oblíbený nápoj zdraží i v Česku

Aby toho nebylo málo, přidávají se rozmary klimatu. Ty se projevují například zdražováním kávy, jejíž letošní úrodu poznamenala nebývalá sucha a mrazy v Brazílii. Brazílie je největším světovým vývozcem kávy. Kvůli zdražování kávy coby plodiny si konzumenti v českých kavárnách připlatí za hrnek kávy coby nápoje až dvacet procent.

Mezinárodní výrobní krize navíc ještě zdražuje chemikálie a materiály na výrobu obalů potravin. Například hliník, jenž se používá k výrobě nápojových plechovek, včera na světovém trhu zdražil na třináctileté maximum.

V českých podmínkách se ve zdražování potravin promítne také výrazný růst mezd zemědělců, potravinářů nebo přepravců, k němuž v posledních letech došlo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdraží auta i pivo ještě více? Cena hliníku vyskočila nejvýše za patnáct let, kvůli převratu v Guineji

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, to je důsledek nenazranosti těch co si říkají kapitáni průmyslu a prebujele státní správy společně s nenasytnosti lidi na této planetě, Toť celý problém, zdravím ekonomi 😃😃😃🖕🖕🖕🍖🍖🍖😂😜

    • Pokud nebudeš tolik žrát Jaroušku,ušetříš si možná i na hajzlpapír ! S Rudým Právem už moc dlouho nevydržíš !!

  2. To není ani tak zdražování, jako projev inflace! A hádejte kdo ji rozjel!? 🙁

    Navíc tady tato „zpráva“ straší tím co bude… To nemá se solidní novinařinou nic společného a jen tady tou fabulací autor šíří poplašnou zpráu!!!

  3. Lidstvo,alespoň to v Evropě, trpí neskutečným přežíráním, obžerstvím,jen nám prospěje půst.Nejhorší bude,že bohatí nebudou chtít zchudnout,i za cenu válečného konfliktu..

  4. Cenu určuji já,jako zákazník.Když bude nepřiměřená,no tak to nekoupím.No tak ty firmy vydělají míň,nevidím v tom problém.

  5. Néstle a další cukerné produkty atˇzdraží,ale pekařské výrobky,zeleninu a ovoce ne. Chléb je základ.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.