Blížící se zasedání ECB euru svědčí

Názor
Společné evropské měně se v průběhu úterní evropské seance dařilo. Z ranních kotací pod 1,015 se kurz posunoval dále od parity, v odpoledních hodinách byl o více než cent výše. Euro živí spekulace na možné razantnější zvýšení eurových úrokových sazeb na čtvrtečním zasedání.
Společnou evropskou měnu živí spekulace na možné razantnější zvýšení eurových úrokových sazeb ECB na jejím čtvrtečním zasedání.

My předpokládáme zvýšení depozitní sazby o 25 bazických bodů na -0,25 procenta. Spekuluje se ale, že zavedení antifragmentačního nástroje by mohlo umožnit sazby zvednout o 50 bazických bodů a ty by se tak po dlouhých letech dostaly ze záporného teritoria.

Trhy již dnes nijak dramaticky nereagovaly na šířící se zvěsti, že plyn z Ruska v závěru tohoto týdně téct nezačne. Ani akciové trhy se již tohoto scénáře výrazně nebojí, evropské indexy byly v úterý v mírném plusu, zrovna tak futures na americké akcie. Květnová stavební výroba v eurozóně skončila lepším výsledkem, potvrzená inflační data za červen již nic nového nepřinesla.

Sílící euro ocenily regionální měny, zejména polský zlotý. Maďarský forint v odpoledních hodinách většinu intradenních zisků odepisoval. Česká koruna si opět žila svým příběhem. Z ranních kotací u 24,55 CZK/EUR sice hned po otevření posílila o více než deset haléřů, velmi rychle ale tyto zisky vymazala a po celé odpoledne se kurz držel v blízkosti ranních zahajovacích 24,55 CZK/EUR.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dolar je k euru nejsilnější za zhruba dvě dekády

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB