Za každý započatý rok, který zbývá do konce fixace, klient zaplatí 0,25 procenta z předčasně splacené částky s tím, že maximální výše poplatku může činit jedno procento. Pokud tedy do konce fixačního období zbývají čtyři roky, může banka za předčasné splacení hypotéky ve výši čtyř milionů korun požadovat až 40 000 korun.
Změna se vztahuje na hypotéky uzavřené od prvního září, ale také na stávající úvěry, pokud dojde k jejich refixaci. Naopak se sankce nadále nevztahuje na klienty v tíživé rodinné situaci, jako je úmrtí jednoho z dlužníků a nově také rozvod, nebo na pojistné události.
Zůstává i možnost bez sankcí uhradit až 25 procent z jistiny k výročí podpisu úvěrové smlouvy, stejně jako splatit celou hypotéku na konci fixačního období.
Banky si budou moci zajistit peníze na trhu při stabilních podmínkách, kdy v případu poklesu úrokových sazeb na trhu nedojde ze strany klienta k refinancování. Vyšší sankce také omezí hypoteční turistiku, což sníží náklady spojené s akvizicí nových klientů nebo opětovným vyjednáváním stávajících smluv při refixaci.
V situaci, kdy na trhu existuje silná konkurence a dochází k poklesu hlavních sazeb České národní banky, mohou sankce bankám vytvořit prostor pro nabídku lepších sazeb v budoucnosti. Lze očekávat, že nabídky nejvýhodnějších hypoték by se mohly koncem roku dostat na úroveň 3,5-4 procent.
Pakliže hypotéku má klient uzavřenou dříve než letos v září, bude ji moci refinancovat či refixovat za starých podmínek. Další refinancování bude už pochopitelně za podmínek nových. Některé banky také oznámily, že tento poplatek vybírat nebudou a refinancování tak bude stále možné.
Autorka je vedoucí hypoteční specialistka společnosti Ušetřeno.cz
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com