Boom ve stavebnictví přichází s výrazným zpožděním a s vyššími cenami

České stavebnictví nadále trápí systémový problém, který spočívá ve špatném stavebním zákoně a pomalém fungování stavebních úřadů. „Děje se tak za situace, kdy na trhu panuje silná poptávka po výstavbě a hodnota staveb skokově narůstá,“ sdělil portálu FAEI.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Boom ve stavebnictví přichází s výrazným zpožděním a s vyššími cenami. Foto: FAEI.cz

Velkým problémem na realitním trhu je podle něj nedostatek startovacích bytů v Praze a větších městech. „Lidé s nízkými příjmy se musí připravit na situaci, kdy více než třetinu své mzdy budou vydávat za nájemné. Ceny nemovitostí a podmínky pro čerpání hypotečních úvěrů jim přitom neumožní pořídit si vlastní nemovitost,“ říká ekonom a upozorňuje na to, že stavební úřady vydaly meziročně o dvě desetiny procenta stavebních povolení méně.

Pozdě ale přece. Tak pro náš portál zhodnotil výsledky bytové výstavby v letošním roce analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že výstavba nových bytů sice nabrala na tempu (18 % za prvních deset měsíců), nicméně boom přichází s výrazným zpožděním a s výrazně vyššími cenami pro potenciální kupce.

„Výstavba se téměř zdvojnásobila na nejvíce napjatém regionálním trhu, tj. v Praze, a boom zažívá i v Brně. Na druhou stranu méně se staví ve Středočeském kraji, který je vedle hlavního města obvykle tím stavebně nejaktivnějším,“ uvedl Dufek s tím, že vyšší nabídka by měla výrazněji zbrzdit růst cen na realitním trhu, resp. že by v roce 2020 mělo dojít k výraznému zpomalení růstu cen nemovitostí.

Pesimisticky čerstvé údaje Českého statistického úřadu zhodnotil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda: „Stavební produkce se v říjnu po zářijovém vzepětí vrátila k meziročnímu propadu. Částečně kvůli poměrně vysoké srovnávací základně října loňského roku. Loni v říjnu základnu navyšoval loňský celkový boom stavebnictví. Ten způsobil, že stavebnictví relativně záhy narazilo na své limity. Právě s tím se nyní stále vypořádává, což také z části vysvětluje říjnový meziroční pokles.“

Kovanda upozornil, že např. počet zahájených bytů je letos za období od ledna do října nejvyšší od roku 2009. Kapacity stavebních firem jsou tím však podle něj do značné míry již vyčerpány, kvůli předchozím takřka deseti dosti hubeným létům, jimiž stavebnictví prošlo. Na současný „nášup“ z poptávkové strany zkrátka stavebnictví není připraveno, domnívá se ekonom.

„Jsou to spojené nádoby. To, že stavební formy jsou co do svých kapacitních možností zcela vyčerpány již delší dobu, má (vedle stále žalostně kostnatého systému stavebního řízení) největší podíl na neustálém růstu cen nové bytové výstavby. Developeři tak často opakovaně využívají osvědčené dodavatele, kteří s nimi přecházejí od projektu k projetu,“ uzavírá Šárka Kloučková, vedoucí obchodního oddělení Natland Real Estate.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB