Brexit a pojištění vkladů

Názor
V případě brexitu bez dohody by vklady občanů Evropské unie v pobočkách britských bank nalézajících se v zemích EU ze dne na den vypadly ze systému pojištění vkladů (britské pojištění vkladů je pokrývat přestane).
Kymácení britského bankovního sektoru by byl průšvih, který by svými dopady dokázal všechny ostatní aspekty brexitu hravě zastínit. Foto: Pixabay

Evropský úřad pro bankovnictví (EBA) proto vyzval národní systémy pojištění vkladů, aby byly připraveny jaksi „ručně“ rozšířit toto pojištění i na vklady v místních pobočkách britských bank, tj. zařadit tyto pobočky mezi účastníky domácího systému pojištění vkladů (pobočky by tak začaly platit příspěvky do tohoto systému).

Pokud by se příslušné pobočky ocitly bez pojištění a pokud by se po brexitu rozšířila mezi střadateli v Evropské unii obava, že (některé) britské banky by – řekněme v důsledku oslabení britského vývozu – mohly mít potíže s vyplácením vkladů, mohlo by to vést k tzv. runu na britské banky. Lidé – nejdřív v EU, ale pak i v Británii nebo kdekoli jinde, kde britské banky operují – by v panice mohli začít houfně vybírat tyto své vklady, což by mohlo nakonec skutečně vést k potížím britských bank s vyplácením vkladů.

Výsledné kymácení britského bankovního sektoru by byl průšvih, který by svými dopady dokázal všechny ostatní aspekty brexitu hravě zastínit.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polovina českých malých a středních firem už má plán, co dál po brexitu

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru